PIELGRZYMKA DO PANEWNIK I PIEKAR 30.01.2016 (1 z 32) 56964ee4ab2a6_p 14410_KLASZTOR_PANEW.Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – przy  klasztorze Zakonu Braci Mniejszych – Franciszkanów  – neoromański kościół klasztorny w Katowicach Panewnikach z początku XX wieku, centrum pielgrzymkowe w okresie Bożego Narodzenia ze względu na budowaną rokrocznie Panewnicką Szopkę.

Tym razem nie dla szopki – bo to czas pasyjny –   nasz żeński chór PSM II stopnia odwiedził tę piękną i zabytkową świątynię. A to za sprawą zaproszenia proboszcza: o. Alana  Ruska oraz p. Barbary Winiarskiej – Labus, tamtejszej parafianki, naszej łączniczki i przewodniczki po rozległym obiekcie.

Niedziela, 02.04.2017r. była bogata w przeżycia nie tylko muzyczne. Aby dostać się do salki chóralnej, w której mogłyśmy się rozśpiewać i rozgościć, przechodziłyśmy przez liczne korytarze, klasztorne zakamarki, zakręcone schody – czułyśmy się (bo nie towarzyszył nam żaden pan 😥 ) jak  templariuszki, które poszukują tajemnych przejść, aby wreszcie znaleźć się przed cudownym ołtarzem i zaprezentować się w pieśniach pasyjnych. Dobrze złożyło się, że był to pierwszy dzień rekolekcji, muzycznym akcentem włączyłyśmy się w głębię poznawania tego czasu – pasji.

Pod dyrekcją p. Zofii Mańki-Błaszczyk dziewczyny wykonały przygotowane pieśni pasyjne opracowane przez prof. Jacka Glenca, przeplatane sekwencją Stabat Mater. Słowo wstępne i zapraszające do wysłuchania należało do o. Alana, a tłumaczenie łacińskich słów sekwencji, stanowiące rodzaj pauzy muzycznej przedstawiła p. Katarzyna Jarzyna.

Zgromadzona publiczność po zakończonym koncercie nagrodziła nas gromkimi brawami; chyba  podobał się występ,  skoro chór poproszono o ponowne wykonanie  wskazanej pieśni: „Lament serdeczny”. Zaproszono nas na kolejne koncerty np. z pieśniami maryjnymi już na maj lub kolędami w zimie. Cieszyłyśmy się też z pochwalnych słów zasiadającego w publiczności prof. Jana Wincentego Hawela, polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, wykładowcy na Akademii Muzycznej w Katowicach.

I jeszcze jedna miła niespodzianka! – rozpoznano nasz chór, jako ten, który śpiewał w NOSPR-ze. Nieskromnie komentując – Jak w tak szerokim i wysokopoziomowym, katowickim kręgu jesteśmy już znani i o nas się mówi, to NIE MOŻE BYĆ ŹLE!!!:)

k.j., zdj. p. Barbara Winiarska-Labus

P.S. Polecamy krótki filmik o bazylice z lotu ptaka – tu dopiero widać POTĘGĘ BUDOWLI!

https://www.youtube.com/watch?v=J6pSjW2iEBY

DSC_0319_tn DSC_0316_tn DSC_0314_tn DSC_0313_tn DSC_0301_tn DSC_0298_tn DSC_0296_tn DSC_0294_tn DSC_0290_tn DSC_0284_tn DSC_0281_tn DSC_0280_tn DSC_0276_tn DSC_0274_tn

 

Skip to content