ŻORSKA ORKIESTRA KAMERALNA  ZAPOWIEDZI KONCERTOWE  ARCHIWUM

 

 

INSTYTUCJE KULTURALNE PRZY SZKOLE

ŻORSKA ORKIESTRA KAMERALNA

CAMERATA SARIENSIS

csŻorska Orkiestra Kameralna powstała w 2007 roku z inicjatywy obecnej dyrektor Zofii Mańki-Błaszczyk. Jej powołanie zbiegło się z 10-leciem Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia. Projekt zaistnienia orkiestry poparły władze miejskie, które mając wielkie zrozumienie dla potrzeb kulturalnych całego środowiska  zdecydowały się wspierać ją finansowo. Do tej pory miasto Żory nie posiadało żadnego profesjonalnego zespołu, który promowałby muzykę klasyczną. Jednak bardzo duże zainteresowanie lokalnego środowiska tego rodzaju muzyką i jej odbiorem w najlepszym wymiarze wyraźnie  wskazywały na potrzebę stworzenia zespołu, stale koncertującego dla mieszkańców miasta.

W założeniach artystycznych tej nowej jednostki artystycznej miasta jest miejsce na prezentacje najzdolniejszych uczniów, którzy współpracując z zawodowymi muzykami mają możliwość zapoznania się z pracą w zespole, repertuarem i pałeczką profesjonalnego dyrygenta. Ponadto do solowej gry zapraszani są także znakomici wirtuozi gry instrumentalnej oraz mistrzowie batuty. Oni to swą osobowością i perfekcyjną interpretacją dzieł muzyki klasycznej dają z jednej strony  znakomity wzorzec do naśladowania dla naszych uczniów – młodych adeptów tej trudnej sztuki, z drugiej zaś dla słuchaczy – melomanów stwarzają możliwość obcowania z pięknem klasycznej literatury muzycznej.

Koncert inauguracyjny odbył się 30 września 2007 roku w MOK-u, o czym informowały lokalne media.

Solistami koncertu byli absolwenci żorskiej szkoły: Aleksandra Baron (fortepian), Katarzyna Żurek (skrzypce) i Marek Ludwik (obój), którzy już wtedy studiowali na katowickiej Akademii Muzycznej. W programie pamiętnego koncertu znajdowały się utwory Chopina, Bacha, Kurpińskiego i Kilara. Całością dyrygował Mirosław Jacek  Błaszczyk  – dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Za pulpitami zespołu zasiedli pedagodzy szkoły oraz zaproszeni muzycy z katowickich orkiestr.

Drugi koncert odbył się już miesiąc później i został połączony z 10-leciem miejscowego chóru „Gloria”, prowadzonego przez Ewę Adamczyk – Ścibik przy parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Chór wystąpił wraz z orkiestrą, a całość poprowadził gościnnie Jan Wincenty Hawel –   kompozytor i dyrygent, bardzo zasłużony dla śląskiej kultury muzycznej.

Dwa pierwsze koncerty wytyczyły rodzaje estrady dla orkiestry: salę MOK-u oraz kościoły.

Kolejne lata przyniosły regularne koncerty na terenie Żor, jak i poza jego granicami. Już po dwóch latach działalności orkiestrę zaproszono do udziału w X Koncercie w ramach II Festiwalu Muzyki Sakralnej w Czechowicach-Dziedzicach (30 maja 2009). Za pulpitem dyrygenckim stanęła wówczas p. dyrektor – Zofia Mańka-Błaszczyk, a w koncercie wzięli udział:  chór mieszany oraz  soliści – uczniowie SSM II stopnia.

W lutym 2009 roku dzięki zaangażowaniu ks. dra Wiesława Hudka orkiestrze nadano nazwę Camerata Sariensis, a w 2012 uczennica SSM II stopnia – Dominika Pindur stworzyła logo orkiestry.

W czasie niespełna ośmiu lat swojego istnienia orkiestra występowała wielokrotnie w różnych salach koncertowych i kościołach, a także brała udział w koncertach okolicznościowych, jubileuszowych i charytatywnych na terenie Żor i sąsiednich miast; łącznie dała 24 koncerty dla mieszkańców Żor i okolic.

Zespół występował pod różnymi batutami, a dyrygowali nim: Mirosław Jacek Błaszczyk, Wincenty Hawel, Jerzy Kosek, Szymon Bywalec, Jarosław Wolanin oraz założycielka orkiestry – Zofia Mańka-Błaszczyk. Solistami koncertów byli pedagodzy żorskiej szkoły, często dyplomanci szkoły muzycznej II stopnia, ale także uczniowie – laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.

Wyjątkowym wydarzeniem, w którym uczestniczyła Żorska Orkiestra Kameralna oraz połączone żorskie chóry, m.in. chór mieszany SSM II stopnia, był z pewnością koncert utworów Wojciecha Kilara, odbywający się w ramach projektu „Odkrywamy muzykę na nowo”. Był on jednocześnie koncertem finałowym IV Festiwalu Twórczości Religijnej „Fide et Amore”, a miał on miejsce we wrześniu 2010 roku. Sam maestro zaszczycił środowisko żorskie swoją obecnością. W kronice zamieścił słowa podziękowania:

Bóg zapłać Żorskiej Orkiestrze Kameralnej i Chórowi SSM II stopnia za udział we wspaniałych wykonaniach mojej muzyki

w serdecznej atmosferze podczas koncertu.

Przy tej okazji zorganizowano także wywiad z kompozytorem oraz spotkanie mistrza z  młodzieżą szkoły.

W 2010 roku przypadły również obchody Roku Chopinowskiego. Środowisko szkoły włączyło się w ważną dla muzyki polskiej 200 rocznicę urodzin genialnego kompozytora. XII Koncert ŻOK zainaugurował roczne obchody w ramach projektu „Chopin dla wszystkich – wszyscy dla Chopina”. Uroczysty koncert otwierający wszystkie wydarzenia projektowe miał miejsce 13 marca 2010 na Scenie na Starówce. Gościem koncertu był wybitny amerykański pianista, Eugene Indjič, laureat Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku. Prezentując utwory Fryderyka Chopina wypełnił muzyką cały wieczór. Zabrzmiały zarówno kompozycje solowe, jak i orkiestrowe – II Koncert fortepianowy f-moll. Za pulpitem dyrygenckim stanął Jerzy Kosek.

Rok Chopinowski zwieńczono koncertem w listopadzie 2010 roku, na którym zaprezentowali się pedagodzy szkoły –  pianiści: Jadwiga Barańska i Oskar Bąkiewicz. Koncert poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk. Melomani usłyszeli Rondo a`la krakowiak oraz I Koncert fortepianowy e-moll F.Chopina.

Od samego początku istnienia orkiestry odbywały się charytatywne „podarunki muzyczne” dla żorskiego Hospicjum im. Jana Pawła II.  Akcja koncertowa dla pensjonariuszy tego ośrodka stała się corocznym  elementem działalności Żorskiej Orkiestry Kameralnej. Przy ostatnim, kwietniowym (2015) koncercie w kronice znalazł się następujący wpis:

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

lecz przez to czym dzieli się z innymi

Jan Paweł II

Wielkie dzięki za dzielenie się sercem, talentem, czasem, poświęceniem

dla chorych.

Dorota Domańska – prezes Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach

XX Koncert ŻOK-u przypada na początek roku szkolnego 2012/13. Ten  występ został połączony z otwarciem rozbudowanego i zmodernizowanego budynku naszej szkoły. Podjęto nową inicjatywę wykonania współczesnych utworów: Joanny Szymali, absolwentki szkoły i klasy kompozycji katowickiej Akademii Muzycznej (a obecnie także pedagoga) oraz Jacka Glenca –  kompozytora pracującego w szkole od początku jej istnienia. Wśród solistów zaprezentowali się wychowankowie szkoły: młody pianista Paweł Gwóźdź, skrzypaczka Marta Lucjan oraz trębacz Krzysztof Ruszczyński.

Nietuzinkowym wydarzeniem był także XXII Koncert ŻOK–u w grudniu 2014 roku z polskim flecistą światowej sławy –  Łukaszem Długoszem.  Przy okazji zaproszenia do Żor poprowadził także warsztaty fletowe dla uczniów szkoły.

Warto również podkreślić, że orkiestra współtworzyła miejskie imprezy o szerszym zasięgu. Uczestniczyła m.in. w Koncercie Jesiennym z okazji Dnia Papieskiego oraz Inauguracji budowy Hospicjum im. Jana Pawła II (2009),  Inauguracji 17 oraz 18 Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Gitarowego (2011, 2012), koncertowała na X Jubileuszowym Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych w Żorach z udziałem chóru szkolnego (2014).

Repertuar koncertowy orkiestry jest różnorodny i sięga od muzyki barokowej po współczesną, prezentuje muzykę polską i europejską, koncertową, a także wielkie dzieła wokalno–instrumentalne. Odbiór tak szerokiej palety programowej daje zarówno muzykom, jak i słuchaczom możliwość poznania  największych dzieł muzyki klasycznej z dwóch nurtów muzycznych:  świeckiego, jak i religijnego.

Wszystkie koncerty mają zawsze słowną oprawę. Konferansjerami są najczęściej nauczyciele szkoły: Katarzyna Jarzyna, Anna Michalik, Barbara Winiarska-Labus, Jakub Gwardecki, Maja Bańczyk, Maryla Renat.

 Żorska Orkiestra Kameralna Camerata Sariensis jest z pewnością bogatym źródłem kultury muzycznej, a jednocześnie spełnia rolę popularyzatora sztuki muzycznej w szerokich kręgach społeczeństwa naszego regionu, zawsze w znaczący sposób współpracując z żorską szkołą muzyczną.

 

 

 

Skip to content