SONY DSC

 

Wiosna w pełni, a nasi najmłodsi uczniowie z klasy I, II i III cyklu  6-letniego zwarci i gotowi, rozśpiewani i roztańczeni. A wszystko to mogliśmy obserwować 25 kwietnia 2017 r. podczas Koncertu Twórczości Dziecięcej zorganizowanego po raz pierwszy w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach.

         Blisko osiemdziesięcioro dzieci pod wodzą pani Mai Bańczyk zaśpiewało „Piosenki dziecinne” Witolda Lutosławskiego przy brawurowym akompaniamencie pianistki naszej szkoły – pani Natalii Tomeckiej.

         Następnie prowadząca koncert pani Maja Bańczyk, zaprosiła na scenę gości ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Studzionce. Uczennice, przygotowane przez panią Marzenę Spyra, niezwykle efektownie zaprezentowały się w piosence Anny Kendrick – Cups oraz w utworze Ensemble Rossi Alberta Hermana Diedericha.

         W dalszej części mogliśmy obserwować dzieci z naszej szkoły w interpretacjach przestrzenno-ruchowych muzyki. Rozpoczęła klasa druga wykonując IV część Sonaty skrzypcowej g-moll Jerzego Fryderyka Haendla i Presto z Kwartetu smyczkowego H-dur Franciszka Józefa Haydna. Oba, jakże różne występy, ubarwiał i zarazem scalał wspólny rekwizyt – kolorowe chusty.

         Pierwszaki zaprezentowały się w trzech odsłonach. Wykonały, a w zasadzie „wyskakały”, Osobistości z długimi uszami Camila Saint-Saensa. Następnie zagrały na instrumentach perkusyjnych do Marsza Piotra Czajkowskiego. Zaś na koniec, w interpretacji z wykorzystaniem kolorowych gum, do utworu Capriccio-Antonina Dvoraka, zademonstrowały swą niezwykłą ekspresję ruchową.

         Trzecia klasa pokazała swoją „klasę” w eleganckim, barokowym tańcu wykonanym do trzeciej części Koncertu skrzypcowego E-dur – Allegro assai, Jana Sebastiana Bacha oraz utrzymanej w duchu romantycznym interpretacji przestrzenno-ruchowej Cavatiny-Antonina Dvoraka.

         Gdy koncert dobiegł końca scena pękała w szwach. Niełatwo pomieścić na niej setkę wykonawców!!! Pani Maja Bańczyk serdecznie pogratulowała wszystkim uczestnikom wspaniałych występów. Jak się później okazało dzieci uczestniczyły w tym wydarzeniu z wielką radością i niemałą frajdą.

         Szczególne podziękowania składamy wszystkim Tym, bez których ów koncert nie wyglądałby tak pięknie – Rodzicom, pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury, nauczycielom naszej szkoły: pani Natalii Tomeckiej, Danucie Dudzik, Sylwii Pradeli, Małgorzacie Świtacz, panu wicedyrektorowi Michałowi Gajdzie oraz pani dyrektor Zofii Mańka-Błaszczyk. Również pani Marzenie Spyra oraz pani Urszuli Niezgoda – dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 12 w Studzionce, dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i wspólne muzykowanie.

Tekst  – p. Maja Bańczyk, zdj. i nagranie – p. Michał Gajda

DSC_0383_tn DSC_0380_tn DSC_0379_tn DSC_0374_tn DSC_0370_tn DSC_0369_tn

 

 

 

Skip to content