Wielka przyjemność! Cudowna atmosfera! Niesamowicie pozytywne doświadczenie pracy w doskonaleniu nauki gry na flecie poprzecznym z pedagogami prowadzącymi warsztaty:

 prof. Aldo Baerten solista Royal Flamish Philharmonic w Antwerpii ( Belgia) oraz profesor Royal Academy ( Londyn) niezastąpiony metodyk i artysta w jednym

prof. Paolo Taballione solista „Bayerische Staatsoper” w Monachium oraz profesor Uniwersytetu „Mozarteum” w Salzburgu  , wykwintny wirtuoz fletu,

mgr Cezary Traczewski, pomysłodawca i pedagog europejskiego meetingu fletowego w Szczawnie Zdroju.

Moim celem od kilku lat było uczestniczenie w tego rodzaju warsztatach wraz z uczniami mojej klasy fletu. Właśnie w tym roku szkolnym uznałam, że Roksana i Agata, jako uczennice klas programowo wyższych, są odpowiednio przygotowane na wyzwanie jakim jest uczestniczenie w otwartych, publicznych lekcjach gry na flecie w języku angielskim bez tłumacza, tak jak się to odbywa na Master Class w różnych ośrodkach europejskiej flecistyki.

Najważniejsze, że dziewczyny poradziły sobie doskonale  zdobywając nowe doświadczenie pracy z anglojęzycznym pedagogiem, a jednocześnie zetknęłyśmy się z grą fletową niesamowicie kunsztowną i na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Muszę podkreślić, że sposób prowadzenia zajęć przez Aldo Baertena był tak fachowy metodycznie, przyjemny dla studenta i motywujący, że każdy z uczestników pokonywał swoje „granice” i możliwości wykonawcze.

 A to chyba najistotniejsze! Rozwijać się z przyjemnością i poczuciem swojej wartości oraz wyjątkowości.

W ciągu całego tygodnia uczestnicy pod okiem Mistrzów szlifowali swój warsztat instrumentalny, aby w ostatnim dniu warsztatów zaprezentować go w sposób doskonały na koncercie wybranych uczestników kursu.

Dodatkowym bonusem warsztatów był fakt że prowadzący pedagodzy  zaprezentowali się w koncercie na scenie Teatru im. H. Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju. Każdy z uczestników kursu mógł się przekonać z jakiego formatu artystami gry fletowej mogliśmy się zetknąć. Jestem pod ogromnym wrażeniem nie tylko zajęć ale przede wszystkim koncertu w wykonaniu artystów – pedagogów.

Młody prof. Paolo Taballione wręcz zahipnotyzował publiczność swoim wirtuozowskim stylem gry. Dostarczył nam cudownych muzycznych wrażeń wykonując Hungarian Rhapsody F. Dopplera oraz kilka innych kompozycji współczesnych kompozytorów. Aldo Bearten ujął nas muzyką W. A. Mozarta oraz eufemiczną  i urzekająca sonatą na flet i fortepian Fracisa Poulenca.

Wiem, że w każdemu adeptowi muzyki szczególnie w szkole II stopnia potrzebne jest od czasu do czasu, a już szczególnie w starszych klasach, zetknięcie się z takiej klasy muzykami w danej specjalności instrumentalnej. To inspiruje do dalszego doskonalenia się i wkraczania w jeszcze bardziej „kolorowy” świat muzyki. Odnoszę wrażenie, że dla Roksany i Agaty ten moment właśnie nastąpił. Tydzień warsztatów i pewnego oderwania się od rzeczywistości, i … cudowny efekt! Życzymy więc dziewczynom „pomyślnych wiatrów w serfowaniu po oceanie Muzyki.”

Tekst i zdjęcia – p. Barbara Śrubarz, organizator wyjazdu na warsztaty

 

Tydzień przed rozpoczęciem ferii razem z Agatą miałyśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach fletowych w Szczawnie-Zdroju. Przez 5 dni intensywnie ćwiczyłyśmy na instrumentach. Obie byłyśmy uczennicami u profesora Cezarego Traczewskiego. Profesor bardzo dokładnie analizował z nami utwory, które aktualnie gramy. Mogłyśmy również poznać dwóch innych wspaniałych flecistów: prof. Aldo Baerten oraz prof. Paolo Taballione. Zachwyciło mnie to, jak Aldo Baerten prowadził swoje lekcje. Jego historie, które opowiadał, interpretujące utwór wywarły na mnie największe wrażenie. W połowie warsztatów odbył się koncert wszystkich profesorów. Na samym końcu koncertu profesor Baerten razem z profesorem Taballione z towarzyszeniem akompaniamentu zagrali utwór pt. „The Flower Duet” L. Delibes. Ich wykonanie doprowadziło mnie do łez, oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Pod koniec warsztatów dowiedziałam się, że mam możliwość wzięcia udziału w lekcji u Aldo Baerten, więc bez zastanowienia zgodziłam się. Pomimo bariery językowej i małego stresu, myślę, że dałam radę. Co prawda lekcja była dość krótka, ale otrzymałam sporo ważnych wskazówek. Oprócz intensywnej pracy, był też czas na relaks. Razem z panią mgr Barbarą Śrubarz, korzystając z pięknej, słonecznej pogody, wychodziłyśmy na spacery i mogłyśmy podziwiać przepiękne krajobrazy tej miejscowości. Nie żałuję, że się zdecydowałam pojechać na warsztaty, wróciłam pełna motywacji, energii oraz wrażeń.

Roksana Szrubarz

 

Od 3-9 lutego, w Szczawnie Zdroju odbywały się Zimowe Warsztaty fletowe, w których mogłam uczestniczyć. Były prowadzone przez 3 znakomitych pedagogów: prof. Aldo Baerten’a, prof. Paolo Taballione oraz prof. Cezarego Traczewskiego. Lekcje odbywały się codziennie w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego. W ciągu tygodnia poznałam wiele ważnych wskazówek oraz nabyłam nowe doświadczenia, jak np. konfrontacja z profesorami zagranicznymi. 

Odbywały się również koncerty pedagogów oraz uczestników. Obydwa były na znakomitym poziomie i pokazały jak szybko rozwija się technika gry na flecie. 

Agata Szolc

 

 

 

Skip to content