Spora grupa: 23 naszych uczniów PSM II stopnia, 3 absolwentów i 3 nauczycieli znalazła się w niedzielę, 11 marca 2018 r., na scenie koncertowej w siedzibie NARODOWEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ POLSKIEGO RADIA w Katowicach. Nie byliśmy organizatorami  wydarzenia, lecz nie sposób nie opisać tego, co słuchacze i nasi bliscy   przeżyli. Koncert na powitanie wiosny – „ZIELONA WYSPA ŚLĄSK 2018” (kampania ekologiczno-artystyczna) już po raz 10 zorganizował zespół CARRANTUOHILL, grający energetyczną, tradycyjną muzykę celtycką oraz folk irlandzki.

Występująca z zespołem Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, której dominujący trzon stanowili nasi uczniowie, została przygotowana i poprowadzona przez p. Michała Gajdę. Zespołowi i orkiestrze towarzyszyła wokalistka Anna Buczkowska. Koncert był jednocześnie promocją płyty – albumu „Zielona Droga”. Znalazł się na nim wybrany repertuar zespołu „2 plus 1”, którego powołała do życia Katarzyna Gaertner, honorowy gość koncertu. Niezwykle miłą i wzruszającą niespodzianką było, gdy na scenie zjawiła się sama Mistrzyni Przebojowej Muzyki, niezwykle zasłużona kompozytorka „śląskiej piosenki” i przemówiła do publiczności, wspominając początki powołania kultowego zespołu. Zabrzmiały jego piosenki zaaranżowane na orkiestrę symfoniczną przez p. Michała Gajdę, m.in. Iść w stronę słońca, Chodź, pomaluj mój świat, Kołysanka matki, Zielona droga, ale także przeboje typu: Kiedy rzeką płynie kra czy inne: Highlander, Song for Ireland, Cavan Potholes.
Na to jubileuszowe wydanie „Zielonej Wyspy” do Katowic przyjechali specjalnie wybitni muzycy prosto z IRLANDII – wirtuozi najbardziej klasycznych irlandzkich instrumentów: Padraic Keane – dudy, Witold Kulczycki – flet, Sean Hughes – skrzypce. Ciekawe brzmienie tradycyjnych instrumentów w folkowej muzyce przywołały klimat tej odległej od Polski Irlandii. A na finał ku uciesze i zaskoczeniu wszystkich słuchaczy na salę weszli jednocześnie grając muzycy Orkiestry Szkockich Dudziarzy z Częstochowy. Wystąpili w barwnych, oryginalnych strojach – szkockich, kraciastych męskich spódniczkach. Orkiestra składała się z dwóch sekcji: dudziarskiej i bębniarskiej. Kolejną niespodzianką był taniec szkocki odtańczony przez polskie „Szkotki”.
Koncert widowiskowy dla oczu i uszu! I właściwie trudno opisać słowami wszystkie przeżycia. A były wielkie i niesamowite dla wykonawców, wspaniałe i niezapomniane dla odbiorców! Pozytywna energia płynąca ze sceny dała się odczuć wszystkim i poruszyła chyba nawet największego „twardziela” 😀 !
Szkoda, że w takim wydarzeniu nie mogła uczestniczyć cała szkoła… bilety na koncert po prostu rozpłynęły się w oka mgnieniu…
Konferansjerem koncertu był p. Michał Wojaczek – dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej. Przy „jedynym”:) fortepianie zasiadł nasz uczeń – Paweł Gwóźdź, przy „jedynej” harfie – Anna Drewniok – uczennica PSM II st. w Rybniku.

Fot. Roman „Kawa” Kabut
Tekst – k.j.

*polska kompozytorka, pianistka i aranżerka. Autorka takich przebojów jak „Tańczące Eurydyki”, „Małgośka”, „Wielka woda” czy „Bądź gotowy dziś do drogi”.

_MG_1793 _MG_1791 _MG_1789 _MG_1788 _MG_1780 _MG_1772 _MG_1767 _MG_1753 _MG_1746 _MG_1738 _MG_1733 _MG_1725 _MG_1724 _MG_1721 _MG_1715 _MG_1706 _MG_1704 _MG_1703 _MG_1701 _MG_1699 _MG_1695 _MG_1689

Skip to content