Pplakat NOSPR 2017 (1)_tnrzypomnijmy, obecna nazwa Narodowa Orkiestra to dawna WIELKA ORKIESTRA POLSKIEGO RADIA (kiedyś nawet i Telewizji). Miejsce – KATOWICE –  CENTRUM, tuż obok SPODKA!

ZIELONA WYSPA ŚLĄSK / ZIELONY KONCERT NA POWITANIE WIOSNY

 

NIC CO WIELKIE, NIE ZOSTAŁO OSIĄGNIĘTE BEZ ENTUZJAZMU

Ralph Waldo Emerson

TEN CYTAT TU NA PEWNO PASUJE..

 W nowoczesnym budynku mieszczącym 1800 foteli dla słuchaczy,  z fantastyczną akustyką, dzięki której dźwięki rozchodzą się do każdego miejsca na sali z jednakową jakością, przyszło wystąpić naszym uczniom PSM II stopnia i niektórym nauczycielom. A to za sprawą organizacji i zaangażowania p. Michała Gajdy, który przyjął zaproszenie zespołu CARRANTUOHILL do wspólnego projektu „ZIELONA WYSPA ŚLĄSK 2017”. I dodajmy: WIELKĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA CAŁOŚĆ NASZEGO WYSTĘPU!

W projekcie wzięli udział MAESTRO KRZESIMIR DĘBSKI oraz KUBA BADACH. Zespół CARRANTUOHILL wystąpił z wokalistką ANNĄ BUCZKOWSKĄ. My stanowiliśmy o koncercie symfonicznie i chóralnie. Na harfie zagrała uczennica PSM II st. w Rybniku – Anna Drewniok. Kilka intensywnych, wielogodzinnych prób doprowadziło do szczęśliwego WYSTĘPU – KONCERTÓW, KTÓRE NASZYM UCZNIOM PRZYNIOSŁY NIESAMOWITĄ SATYSFAKCJĘ I WIELKIE EMOCJE!

I pomimo, że już kilkanaście dni po wydarzeniu rozmowy, nawiązania, przypomnienia na korytarzach trwają.

Projekt zakładał wykonanie utworów zespołu Carrantuohill oraz Krzesimira Dębskiego w aranżacjach samego kompozytora. Opracowań na orkiestrę symfoniczną i chór utworów zespołu  dokonał także p. Jacek Porszke oraz p. Michał Gajda.

Niedziela, 12 marca 2017r. upłynęła bardzo aktywnie dla wszystkich występujących. Rozpoczęła się od poranno/południowej próby trwającej od 11.00 – 14.30 już w NOSPRZE, przez szybki obiad na jego zapleczu,  po 2 koncerty o 16.00 oraz 19.30, każdy trwający ok. 2 h. Pierwszy z nich dedykowany były Krystynom, gdyż właśnie w tych dniach odbywał się XX Jubileuszowy Zjazd Krystyn w Katowicach Mieście Muzyki 11-13.03.2017, drugi był dla  każdego, kto zdobył bilet! A zdobywać trzeba było, ponieważ w pół godziny od ogłoszenia koncertu biletów już nie było do kupienia!

Koncerty, jeden lepszy od drugiego! Wykonania na tyle porywające, iż o bisy publiczność dopominała się na stojąco! Publiczność zachwycona, młodzież tym bardziej! że sprostała zadaniu, że pokazała co ma najlepszego – muzykalność, otwartość i szczerość realizacji, skupienie, ale i radość grania i śpiewania – PO PROSTU ENTUZJAZM!!!

W programie znalazły się następujące utwory:

Jazda polska

Kiedy rzeką płynie kra

Cavan Potholes

Gdy wrócę do Irlandii swej – aranżacja Michał Gajda

1109

Markowy

Cantabile in h – moll

Trojak jubileuszowy

Song for Ireland

Schooglen II

Pieśń Heleny

Polski koń sportowy

Rzeka marzeń 

Ze strony NOSPR-u CZYTAMY:

…Będzie zatem bardzo folkowo, symfonicznie, ale i … filmowo !

Muzyka nie zna granic, ani podziałów. W muzyce można łączyć różne – nawet najbardziej odległe style. Pod jednym wszakże warunkiem – że wszyscy muzycy chcą ze sobą wzajemnie współgrać. To chcemy udowodnić podczas kolejnego, radosnego koncertu na powitanie wiosny w NOSPR.

I Z PEWNOŚCIĄ TAK SIĘ STAŁO!

Koncert poprowadził Michał Wojaczek – dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej.

WIELKIE PRZEDSIĘWZIĘCIE, ALE I WIELKI SUKCES! NA MIARĘ WIELKIEJ SALI!

GRATULACJE DLA WSZYSTKICH TWORZĄCYCH WYDARZENIE!

I czekamy na płytę DVD, aby przeżyć to jeszcze raz… podobnie entuzjastycznie  :mrgreen:

A dziś wybrane zdjęcia

_MG_0439_tn _MG_0388_tn _MG_0379_tn _MG_0373_tn _MG_0365_tn _MG_0363_tn _MG_0360_tn _MG_0350_tn _MG_0330_tn _MG_0329_tn _MG_0327_tn _MG_0323_tn _MG_0299_tn _MG_0298_tn _MG_0278_tn _MG_0277_tn _MG_0263_tn _MG_0252_tn

DANE O OBIEKCIE:

Od 1 października 2014 NOSPR urzęduje w nowym budynku przy placu Wojciecha Kilara 1 (skrzyżowanie alei Roździeńskiego i ulicy Olimpijskiej), powstałym kosztem 305 mln zł (w tym dotacja z UE 146 mln zł.. Nowa siedziba mieści dwie sale koncertowe: wielką na 1,8 tys. miejsc oraz kameralną dla 300 osób.. W 2014 wysłuchało tu koncertów 152 tys. 219 osób..

Budowla powstała na terenach poprzemysłowych, należących niegdyś do Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”.. Autorem projektu jest Tomasz Konior z zespołem, akustykę Wielkiej Sali Koncertowej zaprojektował Yasuhisa Toyota z przedsiębiorstwa Nagata Acoustics. Budowa rozpoczęła się w 2012 roku.. Generalnym wykonawcą była firma Warbud.

http://www.slaskplus.pl/artykul/3596215,12-ciekawostek-czyli-tego-nie-wiedziales-o-nowym-gmachu-nospr-w-katowicach,1,id,t,sg.html#galeria-material

k.j.

Skip to content