Zielona Wyspa Śląsk 2020

Już po raz 12 mieliśmy okazję być świadkami koncertu inaugurującego cykliczne wydarzenie pod nazwą “Zielona Wyspa Śląsk”. Jak co roku koncert ten zaplanowany został na powitanie wiosny i tradycyjnie miał się odbyć w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w ramach kampanii ekologiczno-artystycznej. Jej organizatorem jest doskonale wszystkim znany zespół Carrantuohill, grający od lat tradycyjną muzykę celtycką oraz folk irlandzki. Niestety niecodzienna sytuacja, związana z pandemią, dwukrotnie zmusiła organizatorów do przesunięcia daty koncertu. Ostatecznie szczęśliwie udało się doprowadzić do realizacji tego pięknego wydarzenia i w dniu 23 września 2020 na scenie NOSPR-u dwukrotnie (bo wykonano 2 koncerty) pojawił się zespół Carrantuohill w towarzystwie znakomitych wokalistów – Anki Buczkowskiej i Macieja Balcara – wokalisty zespołu Dżem. Niebagatelną rolę odegrała również Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyr. Michała Gajdy, która skupia w swoich szeregach przede wszystkim uczniów ZPSM w Żorach, ale także uczniów zaprzyjaźnionych szkół muzycznych z Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, czy Rybnika. To magiczne miejsce, jakim jest sala koncertowa NOSPR-u jest niepowtarzalnym zjawiskiem architektoniczno-akustycznym, będącym obiektem westchnień każdego muzyka. Tematyką tegorocznego koncertu był materiał muzyczny z ostatniej płyty zespołu Carrantuohill pt. “Vintage”, na której znalazły się przeboje tak legendarnych wykonawców jak Tina Turner, Rod Stewart, Dolly Parton, Leonard Cohen, Elvis Presley, grup U2, Dire Straits czy The Animals. Cała płyta utrzymana jest w charakterze folkowym, zaś aranżacje orkiestrowe do utworów napisane zostały przez Michała Gajdę. W tych niezwykłych okolicznościach, przy zaledwie połowie publiczności (ok. 900 osób), każdy z tych koncertów odznaczył się niesamowitą energią, zaangażowaniem młodszych i starszych muzyków oraz bardzo ciepłym przyjęciem ze strony publiczności. Warto dodać, że swoistego brzmieniowego smaku dodawał chórek żeński, zaś cały koncert poprowadził  znany nam z poprzednich edycji Michał Wojaczek.

Wielkie gratulacje dla organizatorów, wokalistów, zespołu Carrantuohill,
no i naszej wspaniałej młodzieży szkolnej.

Bravissimo!!!

Grupa Carrantuohill oraz Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna na scenie NOSPR-u
Część orkiestry - widok ze sceny
Zdjęcie dyrygenta w trakcie dyrygowania
Część orkiestry i część publiczności - widok z tyłu sceny
Anka Buczkowska, zespół Carrantuohill i orkiestra symfoniczna pod dyr. M. Gajdy na scenie w trakcie koncertu.

Koncert został zarejestrowany i umieszczony w serwisie internetowym YouTube. Tych, którzy nie mieli okazji być na koncercie, gorąco zachęcamy do obejrzenia po raz pierwszy, zaś pozostałych do przywołania wspomnień.

Tekst i edycja M.G.

Skip to content