100 MINUT  Z KRZESIMIREM DĘBSKIM

 TO BYŁY NIEZWYKLE CENNE MINUTY!!!SONY DSC

Co prawda nikt ich nie ich liczył z zegarkiem w ręku, bo po prostu nie miał na to czasu…

Kto przyszedł na koncert – niezwykłe wydarzenie wręcz PRZEDSTAWIENIE  – w sobotę 2 kwietnia 2016r w sali MOK-u, pochłonięty był na wszystkich „frontach”: atmosferą, muzyką nutową i nienutową, słowem, niesamowitym skupieniem, które towarzyszy przy odbiorze muzyki improwizowanej, brzmieniem rzadko spotykanych instrumentów, takich jak: flet basowy, flet z czasów starożytnych,  flet z główką puzonu, która umożliwia grę glissando (czyli prześlizgując się po dźwiękach) – glissando headjoint.SONY DSC

 ZACHWYT I NIESAMOWITE WRAŻENIA – NIE DO POWTÓRZENIA!

Kto nas tak „zabawił”?

polski kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny,

jeden z dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata

krzesimir-debski-2013-10-03-540x416[1]KRZESIMIR DĘBSKI*

nagrodzony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami w Polsce i na arenie międzynarodowej, m.in. za muzykę do filmu Ogniem i Mieczem, muzykę do filmu W Pustyni i w puszczy, muzykę do filmu Stara Baśń. Lista kompozycji zbyt długa, aby przytaczać w tym miejscu. POLECAMY JEGO STRONĘ INTERNETOWĄ!logo_06

Był z nami, z zespołem smyczkowym II stopnia, przygotowywał utwory m.in. Cantabile in h, Dos lid far a jidisze fidl z partią solową skrzypiec, którą rewelacyjnie wykonał nasz nauczyciel p. Jakub Witek, czy Jazdę polską z filmu „Ogniem i mieczem”. Ponadto, jakby atrakcji było mało, z naszym zespołem zagrał HeFi Ouartet z Leszkiem Wiśniowskim na czele. Z kwartetem jazzowym wystąpiła także uczennica PSM I stopnia – Sandra Kwoka, która grając na klarnecie fantastycznie odnalazła się w tych improwizowanych klimatach na scenie w utworze Kalkuta. Po żywiołowym Tańcu Chochoła i St`Germain Leszka Hefi Wiśniowskiego całość zwieńczył Trojak jubileuszowy Krzesimira Dębskiego.

Co jak co, ale on musiał zabrzmieć! – szkoła nadal obchodzi swój jubileusz 25-lecia istnienia i działalności, do jubileuszowych instytucji kulturalnych dołączył także MOK ze swoim 60–leciem.

Publiczność została zauroczona muzyką, prowadzeniem, dowcipnym i trafionym słowem zarówno p. Krzesimira, jak i p. Leszka, którzy widać było, że świetnie rozumieją się wspólnie grając i rozmawiając 😀 .

Dodatkowo „za darmo” otrzymaliśmy od Krzesimira lekcję kompozycji i pewnie wielu słuchaczy, po powrocie do domu, spróbowało swoich sił przy klawiszach. Licząc własne palce 😉 zabrali się ostro do pisania dzieł – tzw. Hitów!, jak np. Na dobre i na złe 😀

Spotkanie jakich mało!!!

Na sukces zapracował zespół smyczkowy PSM II stopnia intensywnie ćwicząc pod wytrawnym uchem i smyczkiem p. Jakuba Witka oraz ręką p. Michała Gajdy, który na scenie wziął – nie wziął batutę i poprowadził część utworów.

Główną pałeczkę dowodzenia jednak dostał sam KRZESIMIR, który zapowiadał, bawił nas słowem, zachwycił muzyką improwizowaną na skrzypcach, fortepianie, jednocześnie genialnie improwizując głosem, stanął także za pulpitem dyrygenckim!

WIELKIE GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA!!!

ALEŚCIE PANOWIE ZASZALELI 😀 , JAK MIECZO-SMYCZKIEM W OGNIU!!!

BRAWO!!!

Szkoda, że takiej przyjemności doznali  niektórzy; tylko ci, co postanowili tego dnia o 17.00 usiąść w miękkich fotelach sali teatralnej MOK-u.! A z kim mieliśmy do czynienia, ilustruje długa lista nagród MAESTRO DĘBSKIEGO!!! Oto ona.

I niech żałują ci, co wybrali tego popołudnia inne fotele…

k.j.

* Jest laureatem:

– I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983),

– Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985),

– nagród czytelników magazynu “Jazz Forum” dla Muzyka, Kompozytora i Skrzypka Roku (1983-86)

– W 1985 znalazł się w ankiecie amerykańskiego pisma “Down Beat” wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata

– W 1986 otrzymał I nagrodę Konkursu Kompozytorskiego z okazji 25-lecia Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej “Poznańska Wiosna Muzyczna”

–  W 1988 zdobył nagrodę Kanadyjskiej Akademii Filmowej “Genie Award”

– Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci.

– W 1998 uzyskał w Stanach Zjednoczonych nominację do “Emmy Award” za muzykę do filmu Andrzeja Maleszki Maszyna Zmian.

– W 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii “Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej “Philip Award” za muzykę do filmu Ogniem i Mieczem.

– W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos w Grecji nagrodzono jego muzykę do filmu W Pustyni i w puszczy.

– Muzyka do filmu Stara Baśń została wyróżniona Złotą Kaczką 2003 przez czytelników czasopisma “Film”.

– W 2005 otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie muzyki do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-17.

c.d.n.

ZDJĘCIA Z KONCERTU – MARCIN SŁODCZYK

12 11 10 09 08 07 06 05 04 03 02 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie z próby

Fot. M. Gajda
Fot. M. Gajda
Skip to content