SONY DSC

 

 

Od popołudnia… do nocy…

3 MISTRZÓW – 2 FLETY – 1 BIS

W ostatni piątek września (25.09.2015r.) młodzież PSM II st. wybrała się na koncert do FILHARMONII ŚLĄSKIEJ w Katowicach i tym samym otwarła wyjazdowe SPOTKANIA Z MUZYKĄ. Kto był, na pewno nie nudził się. Atrakcje były na koncercie i w jego przerwie.

Na powitanie usłyszeliśmy muzykę, która przeniosła nas do sielankowego klimatu impresjonizmu muzycznego. Zabrzmiało Preludium do „Popołudnia fauna” Clauda Debussy`ego na orkiestrę symfoniczną. Wiele z delikatnego brzmienia fletów, harf i rogów tego francuskiego kompozytora pozostało w dziele Tenebroso Piotra Mossa, nota bene polskiego twórcy mieszkającego na stałe we Francji. Tenebroso – to koncert na flet i orkiestrę symfoniczną (2 flet ad libitum) zamówiony przez Filharmonię Śląską, a mistrzowsko wykonany na dwóch fletach (złotym i srebrnym) wymiennie przez najwybitniejszego wirtuoza tego instrumentu – Łukasza Długosza. Warto także dodać, że oprócz rozbudowanej grupy instrumentów perkusyjnych oficjalnie w utworze występowało rozstrojone pianino (ku uciesze uczniów, którzy błyskawicznie wychwycili fałszywie brzmiące jego dźwięki 😀 ). Dodatkowych emocji przy odbiorze przysporzył fakt, iż było to prawykonanie tego utworu, a sam kompozytor zasiadał wśród publiczności. W przerwie nasza zainteresowana ekipa melomanów poprosiła o kilka słów rozmowy, wspólne zdjęcie i autografy – i tak to ci najwięksi byli dla nas w zasięgu ręki, nawet długopisu 🙂 .

W drugiej części koncertu zabrzmiała „kolorowa” instrumentacyjnie Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza. Ta 5 – częściowa opowieść kompozytora o swoim burzliwym, wyimaginowanym uczuciu do kobiety, (która w rzeczywistości stała się jego żoną), przeplata momenty delikatnych emocji z tragicznymi przeżyciami. Muzycznie fantastycznie oddana przez orkiestrę Filharmoników Śląskich, którą poprowadził Wojciech Michniewski. A o tym, że zabrzmiała fantastycznie zaświadczył fakt bisu!

Wieczór z prapremierą. Od Popołudnia Fauna do nocy czarownic.

Jednym zdaniem: Koncert jak „gama kolorów” intrumentalnych i emocjonalnych!

Szkoda, że autokary mają tylko 50 miejsc 😕 .

k.j.

SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

SONY DSCSONY DSCSONY DSC

 

 

 

 

Skip to content