picture Z mistrzowską batutą i niezwykłą uwagą minął młodzieży PSM II stopnia pobyt w Filharmonii Śląskiej w Katowicach w środę tj. 22.11.2017r. Można spokojnie powiedzieć: pobyt, ponieważ spędziliśmy tam ok. 4 h, w tym  3 pełne godziny z muzyką na żywo kreowaną „tu i teraz”. Nikt się nie nudził – II etap przesłuchań młodych dyrygentów z całego świata dał nam wiele do słuchania, myślenia, analizowania. Wydarzenie raz na 5 lat przyciągnęło nas do uczestniczenia prawie w 100 %.  I SUPER! Wiemy, kiedy się zmobilizować.

   X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach był z pewnością imprezą, w której warto było uczestniczyć jako bierni słuchacze. Bo słuchacz obserwował nie tylko wykonanie całych utworów lub ich części, ale miał możliwość oglądania pracy z orkiestrą, kształtowania muzyki, frazy, czasem motywu na wielkim organizmie, jakim jest orkiestra symfoniczna. Mieliśmy okazję sprawdzić jak pracuje 4 dyrygentów: QIAN JUNPING (Chiny),  SIT ADRIAN NGAI CHEUNG (Hong Kong) UZCATEGUI JORGE (Wenezuela), WRONISZEWSKI MAREK (Polska). Zaprezentowali oni swoje umiejętności w repertuarze romantycznym. Usłyszeliśmy 2 razy IX Symfonię e-moll „Z nowego świata” op. 95 A. Dworzaka, 2 razy IV Symfonię e-moll op. 98 J. Brahmsa, Koncert wiolonczelowy h-moll op.104 A. Dworzaka, oraz 3 razy Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 P. Czajkowskiego. Mogliśmy zatem porównać różne interpretacje tych utworów, poznać koncepcje dyrygentów w zależności od swojego temperamentu, charakteru, doświadczeń, wiedzy. Solistami koncertów byli znakomici instrumentaliści: Tomasz Strahl –  wiolonczela oraz Jakub Jakowicz i Piotr Pławner – skrzypce.

Oglądaliśmy dyrygentów w akcji, jak w teatrze, gdzie ważny jest każdy ruch, gest, mimika twarzy, uśmiech, „puszczone oczko” –  liczyła się nie tylko sama znajomość dzieła, ale umiejętność skutecznego prowadzenia zespołu – orkiestry do muzycznego sukcesu. Mogliśmy to wszystko dostrzec dzięki wielkim plazmowym telewizorom, ustawionym po prawej i lewej stronie Sali koncertowej – to też nowość dla nas, gdzie w tradycyjnym koncercie spoglądamy na ruchy dyrygenta od tyłu, podziwiając plecy we fraku 😯 

Ciekawe doświadczenie dla uczniów, którzy w przyszłości może zasilą szeregi orkiestrantów i zasiądą przy pulpitach pełnych nut, ołówków i gumek!

 

W rezultacie można stwierdzić jednoznacznie:

 To nie był tylko koncert – TO BYŁ SPEKTAKL!

Opiekunami wyjazdu byli: P. Aleksandra Matuszczyk, p. Michał Gajda oraz p. Katarzyna Jarzyna.

A TU wystarczy kliknąć i otwiera się, jak z szuflady, muzyka konkursu:

 https://www.youtube.com/watch?v=aamIX5U0VDY

Więcej o samym konkursie czytajmy na stronie:

https://fitelbergcompetition.com/pl/

P.S. W przerwie zwiedziliśmy 2 wystawy umieszczone w Holu Lustrzanym i podcieniach Sali koncertowej. Miła niespodzianką było to, że na jednej zobaczyliśmy naszą znajomą 😀  absolwentkę PSM II stopnia Alinę Skrzypnik na obrazach Ryszarda Kalamarza, a na drugiej obraz Romualda Błaszczyka z podpisami dyrygentów!

Organizator wyjazdu, tekst i zdj. k.j.

DSC_0038 DSC_0100 DSC_0097 DSC_0090 DSC_0087 DSC_0072 DSC_0068 DSC_0066 DSC_0063 DSC_0059 DSC_0056 DSC_0055 DSC_0053 DSC_0051 DSC_0047 DSC_0045 DSC_0037

 

Skip to content