W poniedziałek, 10 grudnia 2018r., odbyły się w naszej szkole kolejne warsztaty wiolonczelowe. Tym razem nasze zaproszenie przyjęła p. Dobrochna Zubek.

Jest ona wiolonczelistką, która początkowo pobierała nauki w szkołach muzycznych w Katowicach; w latach 2000-2007 przebywała na stypendium w Stanach Zjednoczonych; potem odbyła studia podyplomowe w Wersalu (Francja). Jest laureatką licznych konkursów i festiwali. Od 2009 r. była członkiem Orkiestry Symfonicznej oraz profesorem Konserwatorium w Meksyku (Toluca). Obecnie jest pedagogiem na Uniwersytecie Toronto (Kanada). Jest też laureatką stypendium Yo-Yo Ma. Koncertuje wraz z artystami różnych dziedzin (aktorzy, tancerze), a jej dewiza brzmi:

 ,,Most pomiędzy sztukami jest interdyscyplinarnym przedsięwzięciem, które mnie fascynuje. Poprzez kreatywność i improwizację mogę stworzyć dynamiczny przekaz łączący sztuki w jedną całość. (…) Fascynuje mnie integracja sztuk, ponieważ może w bardziej wyrazisty sposób przemówić do publiczności.”

 

Nasze warsztaty rozpoczęły się około godziny 14 i przez 5 godzin (z krótką przerwą) mieliśmy możliwość zapoznania się ze sposobem nauczania naszego Gościa na przykładach prowadzonych przezeń zajęć z wyznaczonymi uczniami. Pani Dobrochna okazała się bardzo uważną i wnikliwie obserwującą słuchaczką,

nauczycielką pełną cierpliwości, udzielającą naszym uczniom bardzo rzeczowych, pomocnych przy ćwiczeniu rad. Bardzo dogłębnie zajmowała się kwestiami muzykalności prowadzenia frazy.

 

Cieszymy się bardzo, że uczniowie klasy wiolonczeli mogli pracować z Panią Dobrochną Zubek, która ze swojej strony bardzo pozytywnie ich oceniła, zauważając również ich ogromne zaangażowanie w to, co robią.

Te warsztaty były dla nas wszystkich niezwykle interesujące, ponieważ prowadząca je p. Dobrochna Z. przywiozła do nas inny sposób nauczania niż ten, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Fakt, że dużo w życiu podróżowała i uczyła się w wielu różnych miejscach na świecie, w kontakcie z wieloma różnymi pedagogami, sprawia, że jej spojrzenie na grę jest bardzo wszechstronne i wielotorowe. Jednocześnie potrafi ona w prosty i przystępny sposób określać zarówno napotykane problemy, jak i sposoby ich rozwiązywania.

 To była wspaniała wiolonczelowa uczta, tak dla uczniów, jak i dla nas – ich nauczycielek. Będziemy wszyscy starali się frazować – pięknie i bez wysiłku…

 

  Tekst – p. Agnieszka  Bator – Skowrońska,

zdj. p. Alicja Naworska, p. Agnieszka Bator – Skowrońska

Skip to content