Klasa wiolonczeli po raz kolejny miała możliwość szkolić się pod okiem wybitnego instrumentalisty i pedagoga: zaproszenie na warsztaty, które odbyły się 20 marca 2019 r., przyjął pan Tomasz Lisiecki.

  Ten znakomity muzyk należy do grona wiolonczelistów, którzy z powodzeniem łączą praktykę wykonawczą w zakresie repertuaru muzyki romantycznej, współczesnej oraz muzyki dawnej. Koncertuje jako solista i kameralista. Prowadzi również działalność pedagogiczną. Jest zapraszany do jury ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych oraz kameralnych. Jest współorganizatorem Mistrzowskich Kursów Wiolonczelowych oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Szamotułach, a także prezesem Fundacji Pro Cello wspomagającej młodych wiolonczelistów.  I właśnie pod okiem p. Tomasza L. uczniowie klasy wiolonczeli naszej szkoły mieli okazję szlifować swoje umiejętności.

  Każdy z uczniów, którzy wzięli udział w warsztatach, usłyszał bardzo trafne uwagi dotyczące swojej gry, a także przekazane w spokojny i cierpliwy sposób sugestie, jak ćwiczyć, aby pozbyć się problemów, czy to aparatowych, czy też wykonawczych. Cieszy również fakt, że spora liczba uczniów wzięła udział w warsztatach jako słuchacze, pilnie słuchając uwag pana Tomasza i – być może – wychwytując z prowadzonych przezeń lekcji coś dla siebie, coś, z czego skorzystają w swojej indywidualnej pracy przy instrumencie.

    Warsztaty wiolonczelowe z udziałem wybitnego muzyka są dla nas nieocenionym źródłem praktycznych wskazówek oraz obrazem tego, w jaki sposób można kształcić i wspomagać: pedagogicznie – adeptów sztuki gry na instrumencie, a praktycznie – również siebie, w swojej codziennej pracy przy wiolonczeli.

Qui n’avance pas – recule

Kto nie idzie do przodu – cofa się

To francuskie przysłowie jest nie do przecenienia w zawodzie muzyka -instrumentalisty i dlatego cieszymy się z każdych kolejnych warsztatów, bo nie pozwalają nam się zatrzymać…

Tekst – p. Agnieszka Bator-Skowrońska, zdj. p. Alicja Naworska

Skip to content