Kierujemy uwagę na Katowice! Tam we wrześniu, a konkretnie od poniedziałku, 10.09.2018r. muzyka Karola Szymanowskiego, najwybitniejszego kompozytora Młodej Polski, królowała w najpiękniejszych salach koncertowych  naszego regionu czyli w siedzibie NOSPR-u i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego!

Rozpoczął się bowiem I MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYCZNY im. KAROLA SZYMANOWSKIEGO, zaplanowany w cyklu pięcioletnim, a jego pierwsza edycja odbywała się w dniach 10-23 września 2018.

Świat muzyczny przekierował się na nasz teren!

Przesłuchania konkursowe w 5 kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy oraz kompozycja odbywały się przy znamienitym międzynarodowym  Jury.

Nie mogliśmy przejść obojętnie wobec trwającej tak wyjątkowej imprezy!

Grupa pianistów (i nie tylko) z naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła jako słuchacze w tym wydarzeniu, II etapie przesłuchań, w czwartek, 13.09.2018r.

 Wrażeniami z wydarzenia dzieli się z nami Agnieszka Saczko, ucz. VI kl. PSM II st.

W dniu 13.09.2018r. miałam okazję uczestniczyć w II etapie przesłuchań I MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MUZYCZNEGO im. KAROLA SZYMANOWSKIEGO, które odbywało się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Twórczość Karola Szymanowskiego, jego silna indywidualność, nigdy nie pozwalała przejść obok siebie obojętnie – miał on albo zagorzałych wrogów, albo zwolenników. Muzyka, którą mogłam usłyszeć nie należy do łatwych w odbiorze, lecz pomimo tego przyjemności ze słuchania było mnóstwo! Uczestnicy zachwycili mnie swoim talentem oraz mistrzostwem techniki. Kiedy zostały zagrane pierwsze dźwięki utworów mogło się wydawać, że trudność w odbiorze przerośnie nas wszystkich, lecz to było tylko złudzenie. Każda kolejna kompozycja pokazywała barwną, pełną kolorów melodię na tle wspaniałych współbrzmień, której chciałoby się cały czas słuchać. Oczywiście w repertuarze obok Karola Szymanowskiego znaleźli się inni wybitni twórcy tacy jak: Ludwig van Beethoven czy Claude Debussy. Z ogromną przyjemnością mogę stwierdzić, że popołudnie spędzone wśród tak kunsztownej muzyki  zostanie w mojej pamięci na dłużej, a wszelkie wątpliwości dotyczące trudności w odbiorze zostały rozwiane. Uważam, że warto brać udział w takich wydarzeniach, gdyż skłaniają nas one do głębszych refleksji, wskazują na wyrafinowaną formę dzieł oraz zachęcają do dalszego rozwoju muzycznego.

Dziękujemy 😀 !

Polecamy wszelkie relacje i informacje z tego Międzynarodowego Muzycznego Wydarzenia! Raz na 5 lat – na pewno warto „ożywić” muzykę Karola Szymanowskiego w światowym życiu koncertowym.

http://szymanowski-competition.com/blog/category/aktualnosci/

zdjęcia – p. Natalia Tomecka, k.j.

 

 

 

 

 

 

Skip to content