Koncert poświęcony twórczości Stanisława Moniuszki, przygotowany w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora, odbył się dzień po faktycznej dacie tego wydarzenia, w dn. 6 maja 2019 r. (kompozytor przyszedł na świat 5.05.1819 r.)
Przed koncertem miała miejsce krótka, acz podniosła uroczystość przy pomniku Stanisława Moniuszki w Żorach; połączona była ona z prelekcją oraz złożeniem kwiatów w imieniu Prezydenta i Urzędu Miasta Żory oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach, a okraszona muzycznie przez Chór ,,Diminuendo” oraz Chór żeński PSM II st., które wykonały po jednej pieśni autorstwa bohatera tego popołudnia.
***

Po tej uroczystości, o godz. 17, w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach, rozpoczął się koncert będący kulminacyjnym punktem obchodów Roku Moniuszki organizowanych przez naszą szkołę.
Na początku wystąpiły ponownie chóry. Chór dziecięcy wykonał dwie pieśni: ,,Pieśń wieczorną” oraz ,,Kum i kuma”, a Chór żeński PSM II st. – ,,Postój piękna gołąbeczko”; oba chóry przygotowała i poprowadziła p. Ewa Adamczyk-Ścibik.
Po krótkiej prelekcji na temat twórczości Stanisława Moniuszki wystąpiła p. Jadwiga Barańska, która brawurowo wykonała opracowanie pieśni kompozytora pt. ,,Prząśniczka” na fortepian, dokonane przez Henryka Melcera.
Następnie przyszedł czas na występ zaproszonych gości – solistów Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Teatru Wielkiego w Łodzi. Anna Wiśniewska-Schoppa – sopran oraz Kamil Zdebel – baryton, z towarzyszeniem p.Oskara Bąkiewicza przy fortepianie, występowali najpierw na przemian, wykonując pieśni S. Moniuszki, a były to kolejno: ,,Prząśniczka” (sopran),,,Dwie zorze” (baryton), ,,Czy powróci” (sopran), ,,O matko moja” (baryton) oraz mniej znane: Aria Beaty ,,Ach, ile rozkoszy ma życie i świat” z operetki ,,Beata” i ,,Nakaż, niech ożywcze słonko” – pieśń Stanisława z opery ,,Verbum nobile”.
Tu nastąpiło ogłoszenie wyników Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Stanisława Moniuszki, przeprowadzonego w ZPSM w Żorach w kwietniu br., a jego laureatami zostali uczniowie: Kamila Kania, Natasza Szleng
i Magdalena Smołka z PSM I st. oraz Weronika Barczyk, Maria Kokoszka, Amelia Połeć i Natalia Kowalczyk z PSM II st.
Czas ogłoszenia wyników konkursu zaproszeni soliści wykorzystali na przebranie się w stroje, w których na deskach opery występują w przedstawieniu ,,Halka” – pierwszej napisanej przez Moniuszkę operze.
Wykonali oni trzy jej fragmenty: Arię Halki ,,Gdybym rannym słonkiem”, Recititivo i Arię Janusza ,,Skąd tu przybyła, mimo mej woli” oraz Duet Halki i Janusza ,,Jako od wichru/O Jaśko, mój drogi…!”

Owacjom nie było końca, usłyszeliśmy więc bis – już nie utwór Moniuszki, lecz słynny Duet ,,Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki ,,Wesoła wdówka” F. Lehara.
Prowadząca koncert p. Maryla Renat niezwykle interesująco opowiadała słuchaczom o moniuszkowskim świecie dźwięków przedstawianych przez kolejnych wykonawców. Słuchaczami byli zaś nie tylko uczniowie
i nauczyciele ZPSM, ale również mieszkańcy Żor zaproszeni przez instytucje kulturalne, a także zachęceni przez miejskie media i portale, w których wydarzenie to było wcześniej zapowiadane.
Koncert VIVA MONIUSZKO był kulminacyjną, ale i jedną z wielu atrakcji przygotowanych w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego w ZPSM w Żorach. Kolejne wydarzenia będą miały miejsce już po wakacjach, a będą to: wyjazd uczniów PSM II st. na przedstawienie ,,Straszny Dwór”, a także wydanie ,,Śpiewników szkolnych” nawiązujących w formie i przesłaniu do ,,Śpiewników domowych” Stanisława Moniuszki.

Rok Moniuszki to kolejna znacząca okrągła rocznica uświetniana wydarzeniami muzycznymi przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach; wielkie podziękowania za ich organizację należą się wszystkim przedstawicielkom Sekcji Teorii naszej szkoły, bez których aktywności na pewno nie dało by się tak pięknie ich uczcić.
DZIĘKUJEMY!

Tekst – p. Agnieszka Bator- Skowrońska
Zdj. p. K. Jarzyna

A oto kilka słów od głównego koordynatora wydarzenia – p. Bogusławy Kalamarz

Poniedziałek 6 maja, popołudnie.
W szczelnie zapełnionej Sali Miejskiego Ośrodka Kultury, zaczynają brzmieć pierwsze dźwięki pięknej muzyki Stanisława Moniuszki. Na początek koncertu, chóry Szkoły Muzycznej w Żorach pod dyrekcją Ewy Adamczyk – Ścibik zaśpiewały pieśni Kum i kuma, Postój piękna gołąbeczko oraz Pieśń wieczorną. Następnie słuchacze mogli poznać ciekawą kompozycję, a właściwie transkrypcję Prząśniczki na fortepian, której twórcą jest Henryk Melcer, polski kompozytor żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Brawurowo wykonała ją p. Jadwiga Barańska, znakomita pianistka i pedagog naszej szkoły.
Potem na scenie pojawili się główni wykonawcy koncertu VIVA MONIUSZKO: Anna Wiśniewska-Schoppa – sopran liryko-spinto oraz Kamil Zdebel – baryton, artyści współpracujący na co dzień z Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą Narodową w Łodzi. Towarzyszył im przy fortepianie Oskar Bąkiewicz, znakomity pianista solista oraz kameralista, współpracujący z wokalistami, którzy związani są z najlepszymi Scenami Operowymi w Polsce, także pedagog naszej szkoły.
Usłyszeliśmy wspaniałe wykonania pieśni oraz arii z oper Stanisława Moniuszki. Jednak prawdziwa uczta czekała nas po krótkiej przerwie w której wręczono nagrody w „Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Stanisława Moniuszki”. Zaproszeni artyści pojawili się na scenie w kostiumach z opery Halka i dzięki ich grze aktorskiej i wspaniałemu akompaniamentowi pianisty, który wyczarował dla nas cała orkiestrę, mogliśmy się poczuć jak w prawdziwym teatrze operowym. Na scenie zabrzmiały arie Halki i Janusza z opery Halka, a na koniec jeszcze bis – prezent dla publiczności –arię z operetki Franza Lehara pt. Wesoła wdówka „Usta milczą, dusza śpiewa”
Całość poprowadziła dr Maryla Renat, dzięki której publiczność usłyszała wiele ciekawych informacji i anegdot o Stanisławie Moniuszce.

Bogusława Kalamarz

WYDARZENIE RAZ NA 200 LAT – Warto opisywać nie tylko 2 razy

Wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy„Życie i Twórczość Stanisława Moniuszki”

PSM I stopnia (organizator konkursu – p. Bogusława Kalamarz)

I nagroda – Kamila Kania z kl. V/6
II nagroda – Natasza Szleng z kl. V/6
III nagroda – Magdalena Smołka z kl. V/6

Wyróżniającą się punktację w tym konkursie zdobyły w kolejności:
Agnieszka Świtacz z kl. V/6
Zofia Lepczyńska z kl. 4/IV
Nikol Faryna z kl. VI/6
Oliwia Kopiec z kl. III/4

PSM II stopnia (organizator konkursu – p. Katarzyna Jarzyna)

I nagroda – Weronika Barczyk z kl. V
II nagroda – Maria Kokoszka z kl. II
III nagroda – ex aequo Amelia Połeć z kl. II oraz Natalia Kowalczyk z kl. II

GRATULUJEMY!!!

k.j.

Skip to content