GITARA 3XX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL I KONKURS GIRAROWY ŻORY 2016 trwający od 25 – 29.04.2016r. dał możliwość wszystkim fanom klasycznej gitary rozkoszować się muzyką, którą dość rzadko można usłyszeć na żorskich scenach. Raz na dwa lata, bo z taką częstotliwością odbywa się ta impreza, która na stałe wpisała się już do kalendarza kulturalnego miasta Żory. Pomysłodawcami i inicjatorami wydarzenia są państwo Katerina i Franciszek Wieczorkowie.

Międzynarodowy Festiwal Gitarowy gromadzi w Żorach miłośników gitary nie tylko ze Śląska, ale i z dalszych zakątków Polski. Wzbogaca nasz region w ważne wydarzenie kulturalne, którego wartość dostrzegana jest nie tylko w lokalnym środowisku, ale także na arenie międzynarodowej. W ramach dotychczasowych edycji festiwalu Żory odwiedzili gitarzyści z niemalże całego świata i najznakomitsi polscy wirtuozi tego instrumentu. W tym roku słuchaliśmy gości z: Niemiec, Francji, Czech, Włoch, Korei Południowej, Polski.

 

Uczestniczyliśmy w wydarzeniu, jako słuchacze przedpołudniowych przesłuchań młodych gitarzystów – konkursowiczów, wieczornych koncertów światowej sławy wirtuozów, uczyliśmy się na kursach mistrzowskich i wykładach, pomagaliśmy w organizacji – głównie uczniowie PSM II stopnia. Z pewnością można powiedzieć, że poziom tegorocznej imprezy był wysoki pod względem muzycznym, jak i organizacyjnym. A do udziału we wszystkich proponowanych spotkaniach i koncertach zachęcali nas nauczyciele klasy gitary: państwo Małgorzata i Jacek Świtacz.

A my – społeczność szkolna – nie możemy przechodzić obok całkiem obojętnie – TO PRZECIEŻ MIĘDZYNARODOWA GITARA I TAK BLISKO, PO DRUGIEJ STRONIE ULICY…

w sali teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

CZEKAMY NA KOLEJNĄ EDYCJĘ…

W konkursie gitarowym wzięło udział 67 uczestników w trzech grupach wiekowych. Było zatem wystarczająco dużo gitarzystów, by posłuchać, ocenić i czegoś się nauczyć. KTO ZWYCIĘŻYŁ?

Lista laureatów i szczegóły konkursu oraz całej imprezy na stronie:

http://gitarowy.zory.pl/

k.j.

GITARA2

Skip to content