SZLACHETNOŚĆ I PATRIOTYZM

MUZYKA I WIRTUOZERIA

MĄŻ STANU I MISTRZ TONÓW

IGNACY JAN PADEREWSKI

 

schowek06-poniedzialekJakim można być człowiekiem, pianistą, wirtuozem, kompozytorem, darczyńcą, fundatorem, organizatorem, działaczem społecznym, politykiem, premierem, ministrem spraw zagranicznych, negocjatorem, dyplomatą, mówcą, romantykiem, patriotą….

WYJĄTKOWYM POLAKIEM I MUZYKIEM!!!

Tego dowiedzieli się wszyscy, którzy w poniedziałek 07.11.2016r. przybyli do sali kameralnej na KONCERT – POGADANKĘ O IGNACYM JANIE PADEREWSKIM. Zabrzmiała muzyka – jego osobiste interpretacje utworów F. Chopina, niezwykle cenne dla nas dziś, bo nagrane ponad 100 lat temu. Następnie uczniowie i nauczyciele przywołali kompozycje stworzone przez I.J. Paderewskiego. Zabrzmiały utwory: legendarny Menuet, który specjalnie dla nas przygotował p. Jakub Gwardecki, Krakowiak fantastyczny w wykonaniu Dawida Przybyło, Nokturn – zagrała Julia Niżnik oraz Melodia na skrzypce i fortepian w interpretacji Ewy Pawliczek, przy akompaniamencie p. Jadwigi Barańskiej.

O muzyce, niezwykle barwnym życiu osobistym i koncertowym, działalności charytatywnej i politycznej tego wyjątkowego człowieka opowiadała p. Katarzyna Jarzyna, cytując słowa samego kompozytora z wydania „Pamiętniki”. Do pogadanki włączyli się także nauczyciele – pianiści, którzy wzbogacili spotkanie, dzieląc się swoimi doświadczeniami i uwagami związanymi z wykonaniem jego utworów lub życiem tego MĘŻA STANU I MISTRZA TONÓW!

beznazwy

Taki nosił też tytuł filmu dokumentalnego, który zebrali obejrzeli w ramach uzupełnienia wiedzy na koniec spotkania, które skierowane było do całej społeczności szkolnej.

Na „okrasę” uczniowie mogli jeszcze zdobyć nagrody – upominki za prawidłowe odpowiedzi w quizie – teście przygotowanym na biało-czerwonych kartkach, który uzupełniali w trakcie uważnego słuchania opowieści na jego temat. Wszystko po to, aby PAMIĘTAĆ o tym WYJĄTKOWO SZLACHETNYM CZŁOWIEKU GODNYM NAŚLADOWANIA!!!,aby jego dzieło nie pozostało tylko na kartach „Pamiętników”, ale było wciąż „żywe”!

A wydarzenie otwierało TYDZIEŃ MUZYKI POLSKIEJ (07.11 – 10.11 oraz 18.11.2016) zorganizowany przez sekcję Teorii muzyki w ZPSM.

k.j.

dsc00784_tn dsc00769_tn dsc00762_tn dsc00758_tn dsc00754_tn dsc00753_tn dsc00750_tn7af53580f2d1345265f936d2f23b9cec_tnnpl001235_tn

Skip to content