Pracownia lutnicza Rajba w Bielsku-Białej działa od 1871 roku.

Pan mgr inż. Jacek Rajba, który był gościem w naszej szkole w poniedziałek, 15 kwietnia br., to już kolejne pokolenie w tej rodzinie, która zajmuje się lutnictwem i przekazuje swą wiedzę i doświadczenie z ojca na syna już od XIX w.

   Nasz gość przywiózł ze sobą wiele ciekawych ,,eksponatów” – po prostu części instrumentów (głównie skrzypiec), będących na różnych etapach pracy nad ich budową. Mogliśmy wszyscy dotknąć surowego drewna, z jakiego zostanie dopiero ,,wyczarowany” instrument, a także – dla porównania – drewna starych instrumentów, dobrze już wysuszonego.

   Pan Jacek Rajba z wielką pasją opowiadał o szczegółach swojej pracy; kanwą owej opowieści była głównie budowa nowych instrumentów – jak wybrać drewno, jak je profilować; dowiedzieliśmy się również, jak ważne są matematyczne niuanse, inne w przypadku każdego instrumentu, które trzeba po prostu bardzo precyzyjnie obliczyć, aby instrument ten…grał…i – brzmiał!

   To, że w Pracowni lutniczej Rajba w Bielsku-Białej powstają instrumenty,to jedno. Jednakże, można zwrócić się tam również w sprawie naprawy/korekty/remontu itp. własnego instrumentu.

Warto więc zapisać sobie adres internetowy:

www.pracownie lutnicze.pl

gdzie można przeczytać historię pracowni oraz nawiązać z nią kontakt w razie potrzeby podratowania kondycji swojego instrumentu lub smyczka:).

Tekst – p. Agnieszka Bator – Skowrońska

 

 

 

 

Skip to content