TWÓJ SŁUCH POTRAFI DUŻO WIĘCEJ!
Warto sprawdzić, jak ma się nasz słuch. W końcu to narzędzie pracy uczniów i nauczycieli w szkołach muzycznych!
Paweł Gwóźdź z kl. V i Marta Jarzyna z kl. VI PSM II st. postanowili, że sprawdzą się na Ogólnopolskim Konkursie Umiejętności Słuchowych, który odbywał się w ramach Festiwalu Wyobraźni Muzycznej mYear 2018 (16-18.03.2018) w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Wydarzenie odbywa się co 2 lata, wtedy to do Wrocławia przyjeżdżają uczniowie z całej Polski ze słuchem absolutnym lub prawie absolutnym. Mistrzowie UCHA!
I tym razem w kategorii młodzieżowej znalazło się 70! uczniów szkół muzycznych (rekordowa liczba zgłoszeń reprezentująca niemal wszystkie województwa Polski), w kategorii open 26 studentów Akademii Muzycznych lub niezrzeszonych chętnych do słuchowych konkurencji.
Przez 3 dni wszyscy uczestnicy zmagali się z wyjątkowo ciekawymi ćwiczeniami słuchowymi, które wykorzystywały szeroko pojęte zdolności muzyczno – słuchowe. Umiejętność rozpoznawania wysokości bezwzględnej przydawała się, ale nie była jedynym wymaganym elementem tej gry – zabawy – ćwiczeń – doświadczeń. Liczyło się wiele innych zdolności: zatem pamięć muzyczna, słuch harmoniczny, szybka zdolność analizy partytury, poczucie rytmu, czasu, inteligencja, spostrzegawczość słuchowo – wzrokowa, realizacja głosem przedstawionych zadań i wiele innych czynników. Także szczęście! Zadania przeplatane były w różnej postaci: pisemnej, ustnej, praktycznej, wykorzystywały zapis nutowy tradycyjny lub podane za pomocą sprzętu komputerowego.
Celem udziału w konkursie nie było tylko i wyłącznie uplasowanie się na liście polskich uczniowskich „absolutów”, lecz co wartościowsze! – otwarcie swoich umysłów i oczywiście uszu na wiele zjawisk muzycznych, na które niestety na co dzień nie reagujemy! Nasza para uczniów wyszła z tych słuchowych „opresji” zwycięsko – sprawdziła sumiennie swoje możliwości, które małe nie są.
Nawet w podróży przygotowywaliśmy się do aktywnego udziału i rozpoznawaliśmy np. w tramwaju wysokość dzwonków, słuchaliśmy rozłożonych trójdźwięków durowych zapowiadających kolejne stacje, przeliczaliśmy tempo mijających budynków zza okna pędzącego pociągu.
A na festiwalu trzeba było m.in. np. zapisać fałszywie brzmiącą melodię z zepsutego żółwia – zabawki znajdującej się w sali – terrarium 😀 , skomponować melodię do wybranego tekstu (bez pomocy instrumentu), zapisać 3 partie fagotów nagrane na 3 różnych laptopach brzmiących jednocześnie, zapisać rytm pukającej osoby do drzwi, rozpoznać zmiany w partyturze po jej 3 – minutowej analizie i wiele, wiele innych nietypowych – można rzec nieszkolnych zadań słuchowych.
Nasi uczestnicy po 3 dniach byli dość zmęczeni, ale wyszli z przeświadczeniem, że wrażliwość słuchowa oraz wyobraźnia jest konieczna i niezwykle ważna w życiu muzyka. Wśród ogólnopolskich uczniowskich absolutów Paweł zajął 14 miejsce, Marta – 47, ale ważniejsze było zdobycie doświadczenia, którego w szkole nie byliby w stanie na takim poziomie przeżyć.
Nauczycieli-opiekunów zaś organizatorzy zaprosili do udziału w bloku wykładów: MÓJ SŁUCH… NIEUTEMPEROWANY! Tematyka wystąpień dotyczyła m.in. muzyki dawnej na zajęciach kształcenia słuchu, teoretycznych podstaw historycznych odmian strojenia i temperacji muzycznych, granice percepcji różnic pomiędzy temperacjami itp.
I jeszcze jeden żorski akcent we Wrocławiu – zdjęcia z wydarzenia wykonała nasza absolwentka, jednocześnie studentka II roku Teorii Muzyki – Joanna Reichel
http://www.amuz.wroc.pl/pl/festiwal_wyobrazni_muzycznej_myear_2018/7280/2/
Warto mówić, a tym bardziej pisać o rzeczach WAŻNYCH, POZYTYWNYCH i BUDUJĄCYCH!
Do tych z pewnością należy wydarzenie organizowane w AM we Wrocławiu mYear !!! BRAWO DLA ORGANIZATORÓW! MOC JEST W NICH!:)
Zachęcamy uczniów do udziału w tym nietypowym, ale niezwykle wartościowym Konkursie, nauczycieli także!
Do następnego mYear za 2 lata!
P.S. W przerwach między niezliczoną ilością zadań nasi też nie próżnowali, Paweł jazzował w mYbachu, Marta układała partyturowe puzzle 😀
A na zakończenie – propozycja jednego z zadań – Możesz sprawdzić się i TY! Siedząc przed komputerem!
Do pobrania formularz
A tu link z muzycznym zadaniem
Tekst i zdjęcia – opiekun uczniów i uczestnik Festiwalu Wyobraźni Muzycznej – Katarzyna Jarzyna