
Strach waści?
nie
hehehe
😀 😀 😀
Zażyj tabaki.
Może nie teraz 😀
Tak jednoznacznie stwierdzili wszyscy uczestnicy wyjazdu do Opery Śląskiej w Bytomiu na owiany legendą słynny spektakl operowy Stanisława Moniuszki „Straszny dwór” do libretta Jana Chęcińskiego.
Uczniowie PSM II stopnia, którzy zdecydowali się w niedzielę 20 października 2019 roku na spędzenie wieczoru z muzyką Moniuszki na pewno nie żałowali. Co prawda, nie mieli okazji bać się, za to mogli wpaść w zachwyt pod wpływem cudownie brzmiącego sopranu Hanny – partia śpiewana przez Gabrielę Gołaszewską, aksamitnie wykonanej i spokojnej arii basowej Skołuby „Ten zegar stary” w interpretacji Bogdana Kurowskiego, pięknych strojów, scen zbiorowych i finałowego wokalno-instrumentalnego mazura.
Całość przygotowana tym razem w 3 aktach (2 przerwy – 3 i 4 akt attacca) dała słuchaczom obraz polskich klimatów obyczajowych XVIII – wieku: zwyczajów i obrządków na Sylwestra – Wigilię Nowego Roku, np. haftowanie kobierca przez kobiety (“Spod igiełek kwiaty rosną…”), tradycyjne wróżenie z wosku czy polowanie mężczyzn na dzika, kulig.
W zakończeniu dzieła słuchacze dowiadują się właściwie, dlaczego w dworze straszy. Wyjawia to Miecznik, ojciec dwóch panien: Hanny i Jadwigi, którym oświadczają się dwaj kawalerowie: Stefan i Zbigniew. Miecznik zadowolony z takiego obrotu sprawy błogosławi młodym parom opowiadając jednocześnie prawdziwą historię “Strasznego Dworu”, który został tak nazwany przez zazdrosne matki panien z sąsiednich okolic, kiedy dziad Miecznika miał dziewięć córek tak pięknych, że każdy młodzieniec przybywający do Kalinowa prosił o rękę jednej z nich. I jak się okazuje dwór w Kalinowie nadal jest “Straszny”, czego dowodem są dwie młode pary.
Dzieło interesujące muzycznie, wokalnie i instrumentalnie, kolorowe i stylowe w choreografii i kostiumach, wzbudziło zachwyt publiczności. Rozczarowało natomiast tych, którzy myśleli, że zobaczą lub usłyszą coś z gatunku horroru. Czasem „straszny” znaczy PIĘKNY! TAK Z PEWNOŚCIĄ BYŁO TEGO WIECZORU w urokliwej bytomskiej sali operowej.
W spektaklu wystąpili: Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Macieja TOMASIEWICZA. Opiekunami młodzieży na wyjeździe byli oprócz organizatorki nauczyciele: p. Maryla Renat oraz p. Krystian Barański.
Organizacja wyjazdu, tekst i zdjęcia – K. Jarzyna