podkladka-korkowa-folk-scenki-ludowe-wesele-lowickie-kapela-8109Kolorowo, tanecznie, choć siedząco – tak było 09.11.2016 roku w środę w naszej sali kameralnej, w której odbył się KONCERT WOKALNO-INSTRUMENTALNY W RYTMIE POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH. Ale znalazły się też i ludowe z regionów nam bliskich: trojak czy taniec podhalański.

Cała szkoła PSM I stopnia podjęła tematy taneczne i instrumentalnie „wirowała” wśród oberków, mazurów, kujawiaków, a przytupywała przy krakowiaku. Szlachetności i dostojności zaś całemu wydarzeniu na początek nadał Polonez cis-moll F. Chopina w wykonaniu Dawida Przybyło (przyg. p. Jakub Gwardecki).

A wydarzenie i praca to wielka! WYKONAWCÓW SPORO, można powiedzieć prawie cała szkoła I st.- chóry szkolne PSM I stopnia: chór „Diminuendo” oraz chór chłopięcy, które poprowadziła p. Ewa Adamczyk-Ścibik, orkiestra smyczkowa PSM st., pod dyrekcją p. Michała Gajdy, który specjalnie dla niej zaaranżował wiązankę polskich tańców, a ćwiczona pod uważnym uchem p. Jakuba Witka oraz wielu solistów – TO NIE LADA WYCZYN. Instrumentalnie „zatańczyło” trio gitarowe (w składzie: Natalia Kowalczyk, Kamil Radecki, Wojciech Smołka) w Tańcu staropolskim R. Twardowskiego przygotowane p. Jacka Świtacza. Melodię weselną Chmiel zagrała na flecie Martyna Wita prowadzona przez p. Barbarę Śrubarz. Był i fortepianowy oberek K. Szymanowskiego w wykonaniu Pawła Gwoździa (przyg. p. Jadwiga Barańska) i krakowiak na akordeon B. Dowlasza w wykonaniu Szymona Aleksandrowicza (przyg. p. Estera Manderla). A skrzypcowego Kujawiaka H. Wieniawskiego zagrała Hanna Wierzycka z klasy p. Marcina Hałata. I tak to wykonawców wielu, słuchaczy jeszcze więcej i nasza sala koncertowa miała „pęknąć” nie tylko z wrażenia!

Grający przystroili się ponadto w elementy strojów ludowych. Dziewczyny miały ręcznie zrobione wianki na głowach, warkocze z kokardami, chusty na ramionach, chłopcy kapelusze na głowach, krakuski i kamizele. Tak kolorowo na naszej scenie to raczej rzadkość! Przybrania oceniała powołana komisja, w skład której wchodzili: uczniowie, nauczyciele i rodzice, a na koniec wydarzenia ogłoszone zostały wyniki i wręczano nagrody za ręcznie przygotowane elementy. Rytmy taneczne wybijała warzechą na rondlu Marta Jarzyna ubrana w strój śląski, a przy wyjściu każdy z uczestników spotkania musiał wykonać  radosny podskok przez miotłę. Miotlarze: Eryk Mencner i Patryk Student stojący przy drzwiach wyjściowych nie dali spokoju nikomu….:)!

received_365949653782841_1484774059819_tnreceived_365949990449474_1484774060486_tn

received_365950007116139_1484774060986_tn

 

I tym podskokiem zakończyło się niezwykle barwne spotkanie z tańcem polskim, które zorganizowała i poprowadziła p. Katarzyna Jarzyna. Mobilizacja na całego, a skutek…? może zobaczą kolejne pokolenia…

Zasiali belfrowie folklor, folklor…

Od końca do końca tak moc, tak moc

Zasiali rechtorzy polskość, polskość

Od końca do końca Waszmość, Waszmość!:)*

*Melodia trojaka 🙂

 

Zdjęcia p. Jakub Witek, zdjęcia mietlorzy – Dawid Przybyło, nagranie p. Jacek Świtacz, tekst – k.j.

Schowek06 - ŚRODA DSC_0618_tn DSC_0606_tn DSC_0577_tn DSC_0568_tn DSC_0556_tn DSC_0527_tn DSC_0497_tn DSC_0494_tn DSC_0490_tn DSC_0484_tn DSC_0482_tn DSC_0473_tn DSC_0456_tn DSC_0450_tn DSC_0441_tn

Skip to content