A co to jest tryton?

To odległość między dwoma dźwiękami. Dokładnie 3 całe tony – try-ton (6 półtonów). Odległość pomiędzy kwartą czystą, a kwintą czystą.

Tę i inne odległości, większe i mniejsze, nasi uczniowie muszą rozpoznawać, śpiewać, zapisywać, aby mieć pełną świadomość w poruszaniu się w świecie dźwięków, fraz, melodii, harmonii.

Taką umiejętność poruszania się w tym ogromie dźwięków ćwiczymy na lekcjach Kształcenia słuchu od samego początku edukacji muzycznej.

W tym obecnym czasie zdalnych lekcji takie ćwiczenia słuchowe i głosowe są nieco utrudnione do przeprowadzenia. Pomagają nam w tym odpowiednie programy, np. polecany przez Centrum Edukacji Artystycznej program dur-moll. Służy do kształcenia słuchu – interwałów, trójdźwięków w przewrotach, dominanty septymowej w przewrotach, rozpoznawania tonacji.

 

 

Ten program zainspirował naszego ucznia kl. III PSM II stopnia SZYMONA SZLENGA, który sam z własnej inicjatywy stworzył swój na jego podobieństwo i nazwał go TRYTON. Był bowiem czas,  kiedy to renomowany dur-moll przestał działać. Aby wypełnić lukę i pomóc nam w realizacji podstaw programowych z tego przedmiotu Szymon opracował podobne funkcje w uproszczonej wersji! TRYTON to narzędzie pomagające w ćwiczeniu rozpoznawania interwałów i trójdźwięków.

 

WAŻNE, ŻE ZNOWU MOŻEMY PRACOWAĆ, A KAŻDY UCZEŃ MOŻE KSZTAŁCIĆ SWÓJ SŁUCH I ROZWIJAĆ SIĘ!

WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA LINK!!!

https://szymonszl.github.io/tryton/

 

SZYMONOWI SERDECZNIE GRATULUJEMY ZDOLNOŚCI INFORMATYCZNO-PROGRAMOWYCH!

 W TYM JEST NIE DO POBICIA

NA NASZYM SZKOLNYM PODWÓRKU!!!

 

POCHWAŁA I GRATULACJE  DLA CIEBIE!!!

JESTEŚ NASZĄ „CYFROWĄ” DUMĄ!!!  😀 😀 😀

 k.j.

 

Skip to content