Specjalny dzień w szkole w ramach Tygodnia Muzyki Polskiej!
DZIEŃ ŚLĄSKI!
Utrzymany nie tylko w duchu śląskiej muzyki, ale w ogóle kultury. Sednem dnia były warsztaty taneczno – wokalne przeprowadzone przez fachowców w tej dziedzinie, a zorganizowane przez p. Bogusławę Kalamarz. Na zaproszenie gościły u nas w szkole członkinie zespołów BAŁAMUTKI oraz KRZIKOPA:
Katarzyna Dudziak wokal, bęben obręczowy, taniec, opowieści – Laureatka tegorocznego III Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej. Śpiewa głosem białym, czarnym (i chacharskim 😀 ). Ekspertka od gwizdów, krzyków i przytupów. Na co dzień pracuje przy produkcji gier komputerowych oraz
Karo Przewłoka wokal, skrzypce, taniec, przeszkadzajki – Jedna z kluczowych postaci na śląskiej scenie folkowej. Pasjonatka muzyki i tańców tradycyjnych, a także śpiewania ludowych pieśni białym głosem.
A jak przebiegały warsztaty opisuje p. Bogusława Kalamarz
Oj działo się, działo. Warsztaty muzyki ludowej okręciły nas i zaczarowały 🙂
Panie Katarzyna Dudziak (wokal, bęben obręczowy, baraban, bas, taniec, opowieści) i Karo Przewłoka (wokal, skrzypce, taniec, opowieści) poprowadziły 13 listopada 2017 r. w naszej szkole trzy grupy warsztatów muzyki tradycyjnej. W warsztatach uczestniczyły dzieci z PSM I stopnia.
Zawirowaliśmy w tańcach, klaskaliśmy w Klapoku*, pochodziliśmy w Chodzonym, pograliśmy jak ludowi muzykanci, przytupywaliśmy i śpiewaliśmy z całych sił białym głosem, słuchaliśmy cudownych opowieści o instrumentach, strojach i tańcach ludowych. Towarzyszyły nam skrzypce, bębenek obręczowy i baraban. Było to wspaniałe przeżycie.
Spotkanie opisała także uczennica z kl. V/ C6 Małgosia Szafraniec:
Na warsztatach było super. Podobał mi się sposób śpiewania i tańczenia, było przy tym najwięcej śmiechu. Na co dzień nie mam kontaktu z muzyką ludową, więc tym bardziej mnie to zainteresowało 😀 .
Mieliśmy też okazję posłuchać kilku utworów zagranych i zaśpiewanych dla nas przez prowadzące warsztaty Panie. Mazurki, śląskie walczyki, poleczki i ludowe piosenki, które zabrzmiały, porwały do spontanicznego tańca najmłodszą publiczność :).
Bogusława Kalamarz
W tym mini koncercie uczestniczyła cała szkoła. Kto zmieścił się do sali kameralnej i otworzył uszy na ten rodzaj muzyki, ten po koncercie „wyszedł w podskokach” 😀 ! Do kapeli dołączyła się także p. Estera Manderla, której bardzo dziękujemy za akordeonowe wzmocnienie – nagłośnienie!
W tym dniu mile widziane były także przywdziane elementy stroju śląskiego: wianki, warkocze z kokardami, czerwone korale – nagrodzone śląskimi „szklokami”. Nasz bufet zaś zaserwował nam dzięki p. Aurelii dania śląskie: rolady, kluski i modro kapusta – wyśmienicie nam smakował ten łobiod, na deserek zaś czekał na łasuchów ślonski kołocz, z makiem i ze syrem 😀
Jak wyjątkowo szybko i smakowicie minął ten dzień w szkole może stwierdzić tylko ten, kto w ów PONIEDZIAŁEK, 13 DNIA LISTOPADA do niej zawitał…
Jak okazuje się po zadowolonych minach warto chodzić do naszej szkoły, a 13 😀 w szczególności!
Zdj. p. M. Bańczyk, p. B. Kalamarz – k.j.
*klapok – taniec z Górnego Śląska