,,Człowieczy los – śladami Matki Teresy”

 

Bardzo szybko uczniowie naszej szkoły rozpoczęli w tym roku szkolnym działalność artystyczną biorąc udział w dwóch koncertach: 8 oraz 14 września; a to za sprawą… Świętej Matki Teresy z Kalkuty! Jest ona bowiem patronką Zespołu Szkół Specjalnych w Żorach, który to wraz ze Stowarzyszeniem Dzieci Matki Teresy zorganizował cykl uroczystości związanych z Jej kanonizacją.

,,Człowieczy los – śladami Matki Teresy” – taki wspólny tytuł nadano uroczystościom – składał się z trzech odsłon. W pierwszej 6.09.2016r. w żorskiej hali MOSiR odbyły się zabawy integracyjne dla uczniów żorskich szkół podstawowych, pokazy Straży Pożarnej/Policji oraz mecz charytatywny.

W pozostałych dwóch wzięli udział nasi uczniowie. W czwartek 8.09. 2016r. w sali MOK-u odbył się koncert, w ramach którego wystąpili: Wojciech Krusberski – akordeon, Dawid Król – wiolonczela, Karol Jędrzejek – fortepian, Jacek Krymer – fagot, Katarzyna Wilczek – altówka oraz Weronika Cwalina – fortepian. Uczniom akompaniowała p. Anna Ruszczyńska.

Mimo, iż minął dopiero tydzień od rozpoczęcia roku szkolnego, wszyscy bardzo dobrze zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory. Po występach uczniów ZPSM odbył się jeszcze montaż poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych, a po nim recital Alony Szostak – artystki związanej na co dzień z Teatrem Rozrywki w Chorzowie.

2016-09-08_04 2016-09-08_03 2016-09-08_02 2016-09-08_01

 

***

Ostatnią pozycją cyklu uroczystości, a zarazem drugą, w której wzięli udział nasi uczniowie i w której  mogliśmy uczestniczyć był  II Ogólnopolski Zjazd Placówek im. Matki Teresy z Kalkuty. Odbył się w środę 14.09.2016r. w Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach.

Uroczystość ta rozpoczęła się częścią muzyczną, w której wystąpili kolejno: Kwartet fletowy w składzie: Emilia Reske, Agata Szolc, Roksana Szrubarz i Amelia Gwardecka oraz soliści: Jan Łomozik – wiolonczela i Amelia Gwardecka, której akompaniowała p. Małgorzata Gwardecka. Na zakończenie części muzycznej zabrzmiał utwór „Ave Maria” Bacha/Gounoda wykonany przez Trio fletowe z akompaniamentem fortepianu w składzie: Emilia Reske, Roksana Szrubarz, Amelia Gwardecka i Jolanta Wieliczka – fortepian.

W ramach tego koncertu uczniowie biorący w nim udział wykazali się również wysokim poziomem wykonawczym. Po koncercie odbyła się uroczysta Msza Św., a na koniec głos zabrały przedstawicielki Sióstr Misjonarek Miłości.

W myśl idei Matki Teresy dochód z imprez został przekazany na cele charytatywne.

To naprawdę bardzo dobre rozpoczęcie koncertowego sezonu w nowym roku szkolnym. Nasi uczniowie podzielili się swoimi umiejętnościami z tymi, którzy w codziennym życiu borykają się z podstawowymi czynnościami życiowymi. Podarowali im muzykę, którą chłonęli w sposób niezwykły – cichy i skupiony, a nagrodzili oklaskami z głębi serca.

Dajemy Drugiemu Człowiekowi nie tylko dźwięki, ale i swoje serce…

Agnieszka Bator-Skowrońska

 – tekst, zdjęcia, przygotowanie i opieka nad uczniami

Barbara Śrubarz – przygotowanie zespołów fletowych oraz zdjęcia

dsc_0030 dsc_0027 dsc_0019 dsc_0016 dsc_0007

 A za muzykę i serce otrzymaliśmy podziękowanie od organizatorów wydarzenia

img-kopia-mini

Skip to content