KONCERT RAZ NA ROK

         Dnia 6 lutego bieżącego roku w MOK-u miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Nauczyciele naszej Szkoły występowali na scenie, prezentując zarówno swój kunszt, jak również możliwości instrumentów, których zgłębianiu poświęcili większość życia.

         Wykonawcy mieli pełną wolność w wyborze utworów. Każdy mógł zaprezentować  muzykę bliską swojej osobowości, muzykę, którą dogłębnie rozumiał. Dzięki temu koncert był ciekawie skonstruowany, gdyż przedstawione dzieła były bardzo różnorodne i obejmowały prawie całą historię muzyki instrumentalnej.

         Utwory prezentowane były w kolejności chronologicznej. Na początku nasza absolwentka Hanna Świtała (sopran) z towarzyszeniem Małgorzaty Świtacz (gitara) wykonały arcydzieła renesansowego kompozytora Johna Dowlanda – Come again, Flow my tears, Fine knacks for ladies. Następnie Jacek Świtacz (gitara) oraz Małgorzata Świtacz zaprezentowali dwie gitarowe kompozycje – Andaluzę Enrique Granadosa oraz hiszpańską melodię ludową El panomoruno w aranżacji Lena Williamsa.

         W romantycznej części koncertu Duo Wabasko w składzie Agnieszka  Bator-Skowrońska  (wiolonczela) i Wojciech Skowroński (fortepian) wykonali Fantasiestücke Roberta Schumanna, a Oskar Bąkiewicz  zaprezentował Andante spianato i Wielki polonez Es-dur Fryderyka Chopina.

         Akordeon godnie reprezentował Krystian Saciłowski. W jego wykonaniu usłyszeliśmy  Etiudę na temat „Chiquilin de Bachin” A. Piazzoli  Francka Angelisa. Następnie Natalia Tomecka (fortepian) i Jakub Witek (skrzypce) wykonali współczesny utwór inspirowany muzyką baroku – Tartiniana Seconda Luigiego Dallapiccoli.

         Na końcu wystąpiła ponownie Hanna Świtała z towarzyszeniem oktetu wiolonczelowego w składzie: Alicja Naworska, Agnieszka Bator-Skowrońska, Aleksandra Stopa oraz uczniowie – Izabela Poloczek, Maria Kokoszka, Patryk Brzyszkowski, Julia Wójtowicz i Jan Łomozik. W ich wykonaniu usłyszeliśmy Bachianas brasileiras nr 5 Heitora Villa-Lobosa.

Koncert prowadzili uczniowie kl. VI PSM II stopnia – Paulina Chyłek i Tymoteusz Rzyczniok.

Tekst – p. Jakub Witek, organizator koncertu, zdj. p. Katarzyna Jarzyna

 

Skip to content