WARSZTATY JAZZOWO-RYTMICZNE

Cechą rytmu jest zróżnicowanie dźwięków pod względem długości. Dźwięki mogą być akcentowane lub nie. Za pomocą metrum organizowane są w grupy metryczne, z czego wynika regularność rozłożenia akcentów. Metrum zatem porządkuje rytm w utworze.
Cechą rytmu jest zróżnicowanie dźwięków pod względem długości. Dźwięki mogą być akcentowane lub nie. Za pomocą metrum organizowane są w grupy metryczne, z czego wynika regularność rozłożenia akcentów. Metrum zatem porządkuje rytm w utworze.

Nasza sala kameralna dużo już słyszała i widziała….:), ale takiego spotkania w szkole jeszcze nie było. Mimo, że muzyka „zna” powtórki, u nas raczej się nie zdarzają.

W poniedziałek, 12 czerwca 2017r. odwiedził nas GRZEGORZ KARNAS, który mieszka w Żorach. Mimo, że jest tak blisko,  nigdy u nas jeszcze nie był. Nasz gość poprowadził warsztaty rytmiczno – jazzowe dla zainteresowanych uczniów zarówno I,  jak i II stopnia.

Kilkuosobowa młodzieżowa grupka próbowała na wzór mistrza nauczyć się myśleć i działać wielotorowo – wielorytmicznie. Realizując schemat rytmiczny nogami, miała wykonać  – klaskać dłońmi inny. Dodatkowo nie mogła pomylić akcentów, a w rezultacie zamienić „nogi na ręce”, a „ręce na nogi”. Głowa pomimo dość stabilnej pozycji 😀 musiała naprawdę „parować” od myślenia, ale komu udało się to ćwiczenie – temu prawdziwe oklaski!

Wbrew pozorom sam rytm bez melodii może naprawdę spłatać kłopot, a wiedzą to nie tylko muzycy.

Na dobrą sprawę życie to puls, jeśli nie ma arytmii – jest ok! I sami najlepiej wiemy, co dzieje się jak rytm się rwie…

Nasz gość widząc zaangażowanie młodzieży w realizacji zadań obiecał przyjść do szkoły ponownie za tydzień i sprawdzić, jakie są postępy w ćwiczeniach. Co ciekawe, a może podstawowe w ćwiczeniach przede wszystkim umysłu i świadomości.

 

hqdefaultKIM JEST NASZ „RYTMICZNY” GOŚĆ?

 – Ze strony voicingers  – na wesoło

Urodzony w Wodzisławiu Śląskim. Przez prawie całe życie zameldowany w postkopalnianych Żorach, w bloku z widokiem na dwie elektrownie, cztery lub pięć kopalń, liczne hałdy, lasy i góry na południowym horyzoncie. Pochodzi z rodziny bez ambicji muzycznych, choć z ułańskimi tradycjami śpiewaczymi. Niedoszły filolog romański, angielski i arabski. Z zamiłowania językoznawca. Naturszczyk bez podstawowego i średniego wykształcenia muzycznego. Laureat nagród w konkursach jazzowych, producent własnych i cudzych płyt mający koncie pokaźną liczbę występów w klubach oraz salach koncertowych, w tym również polskich. Milczący analityk konsekwencji natury bezlitosnej jak wiatr pustyni…

 – Z oficjalnych stron internetowych czytamy:

Urodzony w 1972 roku wokalista, producent muzyczny, pedagog i bloger. Laureat europejskich nagród dla wokalistów jazzowych. Inicjator Międzynarodowych Dni Jazzowych Dla Muzyków Śpiewających VOICINGERS w Żorach, którego ostatnie edycje zaczęły przybierać formę okołojazzowego festiwalu wokalnego, połączonego z konkursem i warsztatami muzycznymi dla nieprofesjonalistów, prowadzonymi przez jazzmanów – czyli Międzykulturowych Spotkań Muzyki, Twórczości i Ekspresji VOICINGERS w Żorach.

Jak powiedział Gottfried Wilhelm Leibniz (niemiecki filozof, matematyk, fizyk i dyplomata) 

 „Muzyka to przyjemność, jakiej dusza ludzka doświadcza przez liczenie, nie zdając sobie sprawy, że ma do czynienia z liczeniem”. 

zdj. i tekst  – k.j.

DSC_0953 DSC_0950 DSC_0947 DSC_0944 DSC_0940 DSC_0933 DSC_0930

 

  

Skip to content