Wiolonczelista Jan Łomozik – uczeń V kl. PSM II stopnia prowadzony na co dzień przez p. Alicję Naworską wziął udział w projekcie Internationale Junge Orchesterakademie (Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Akademicka), złożonej głównie ze studentów Akademii Muzycznych na całym świecie. W projekcie uczestniczyło 108 instrumentalistów z 42 krajów, a koncerty odbywały się w najlepszych salach w Niemczech, m.in. Gewandhausw Lipsku. Dodajmy, że nasz Jasiu był najmłodszym uczestnikiem orkiestry!!!

A oto jego relacja z wydarzenia, którym na pewno warto podzielić się z innymi i zachęcić do udziału w takim projekcie! trwającym od 12 – 25 kwietnia 2019 r.

Orkiestra funkcjonowała w Niemczech, głownie na terenie Bawarii. Każdy koncert zaczynaliśmy Preludium do dramatu muzycznego „Tristan i Izolda” R.Wagnera, następnie na scenie pojawiała się wspaniała Kathrin Goering – mezzosopran i wykonywała wraz z towarzyszeniem orkiestry popularny „Wesendock Lieder” R.Wagnera, którego motywy zostały wykorzystane w „Tristanie i Izoldzie”.  Po tych utworach zaczynała się 20 minutowa przerwa, żeby muzycy oraz słuchacze mogli zebrać siły na prawdziwe wyzwanie jakim była IV Symfonia Es-dur „Romantyczna” Antona Brucknera. Jest to bardzo długi i wyczerpujący utwór (trwa ok 1h 20 minut). Pomimo zmęczenia za każdym razem wywoływał u wszystkich bardzo dużo emocji i wzruszeń, publiczność po wszystkich koncertach nagradzała orkiestrę owacją na stojąco.

 

12 kwietnia przyjechałem do Pleystein  – była to nasza „baza wypadowa”, tutaj jedliśmy posiłki, mieliśmy próby oraz spotykaliśmy się wieczorem w Bawarskich barach. Po przywitaniu przez organizatorów, którzy wytłumaczyli nam, na czym będzie polegać projekt, poszliśmy na pierwszą próbę sekcyjną, którą prowadził profesor wiolonczeli Daniel Geiss, wykładowca na Uniwersytecie w Lipsku oraz Mainz. Lecz dopiero następnego dnia mieliśmy poznać, czym są próby i prawdziwa ciężka praca. Po śniadaniu, o godz. 8.00 zaczynaliśmy próbę, która trwała aż do godziny 21-22. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale nie przeszkodziło to nikomu w tym, aby bawić się w barach do późnych godzin nocnych. Szczególnymi „wojownikami” byli latynosi (Czilijczycy, Meksykanie czy Kolumbijczycy), którzy potrafili imprezować do 5-6 rano i nie spóźnić się na próbę o godzinie 8:).

Przez następne dwa tygodnie plan dnia wyglądał tak samo, czyli 8-10 godzin prób. Rozkład dnia zmieniał się tylko w dni koncertowe – mieliśmy więcej czasu dla siebie w czasie dnia, dzięki czemu mogliśmy pozwiedzać miasta, w których graliśmy.

 W Lipsku miałem okazję zobaczyć kościół Św. Tomasza – miejsce działalności Jana Sebastiana Bacha oraz jego pomnik. Po każdym koncercie administracja organizowała bankiety, gdzie mieliśmy okazje próbować tradycyjnych bawarskich dań oraz trunków :D. W ostatnich dniach naszego uczestnictwa w projekcie nagraliśmy płytę w studio koncertowym w Weiden, która zostanie wydana za kilka dni.

Projekt IJOA 2019 był najwspanialszym doświadczeniem w moim dotychczasowym życiu, miałem okazję pracować ze światowej sławy muzykami oraz wspaniałymi kolegami z całego świata. Zachęcam każdego do udziału w tym przedsięwzięciu, ponieważ potrafi on zbudować prawdziwą pasję i miłość do muzyki.

Tekst i zdj.  – Jan Łomozik

 
 

Skip to content