W pierwszą majową  sobotę, tj. 07.05.2016r. wybraliśmy się na wycieczkę do Koszęcina, do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”.

BYŁO CUDOWNIE KOLOROWO, SŁONECZNIE I CIEKAWIE!!!

Przyjęto nas niezwykle serdecznie! Na „dzień dobry” podzieliliśmy się na 2 grupy: pierwsza – młodsza poszła zwiedzać obiekt, a następnie uczestniczyła w warsztatach tanecznych, grupa druga – tylko troszkę starsza 😀 odwrotnie.

O pałacu, wnętrzach, ciekawostkach, zespole „ŚLĄSK” opowiadał nam niezwykły człowiek z wielką pasją, członek zespołu – p. Piotr Koprowski. Wędrowaliśmy po pałacu, jak za starych czasów Jan III Sobieski, który w tym właśnie miejscu przebywał w drodze do Wiednia. Oglądaliśmy salę zieloną, balową, kominkową, płyty złote i PLATYNOWĄ!, dziedziniec, piękny park pałacowy i wiele innych zakątków tego urokliwego miejsca.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

W tym czasie w sali baletowej warsztaty taneczne z drugą grupą przeprowadzała p. Beata Danielska. Z wrodzoną gracją i elegancją uczyła nas trojaka, zabawy krzyżoka (po polsku krzyżaka), polki. Było wesoło, ruchliwie i …zbyt krótko!

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

 

Potem wspólnie wysłuchaliśmy pogadanki p. Piotra o tradycjach śląskich i strojach ludowych. Dowiedzieliśmy się, kto nosił wianek, co oznaczała na nim liczba wstążek, co to były kiełbaśnice 😀 , dlaczego chłopcy i panowie nosili „jelenie” galoty, no i pozwolono nam przymierzyć te wszystkie stroje!!!

To była dopiero UCIECHA! Wkładaliśmy halki, chusty, purpurki, wianuszki – ślubny – też!!!, kiecki (spódnice), zopaski (fartuchy), kabotki (bluzki), jakle (żakiety, kaftany).

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

 

 

Pełni wrażeń nie zauważyliśmy, że w sali kominkowej przygotowany został dla nas pyszny obiadek. Potem sjesta i spacerek po parku, przerwa na robienie wianuszków i ….równie pyszne lody!

WYCIECZKA NIEZWYKLE KSZTAŁCĄCA, Z DRUGIEJ STRONY PEŁNA ATRAKCJI RUCHOWYCH I PRAKTYCZNYCH – O NUDZIE NIE MOGŁO BYĆ MOWY! ANI NIE DA SIĘ JEJ ZAPOMNIEĆ!

Wycieczka była jednym elementem zaplanowanych jeszcze we wrześniu 2015 DNI FOLKORU W ZPSM, z drugiej strony była nagrodą dla członków chóru „Diminuendo” za piękny występ w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach ( 29.04.2016r.).

Na zakończenie krótka relacja uczestniczki wycieczki – Kariny Kwoki – ucz.VI kl. C6

Bardzo podobało mi się w Koszęcinie, myślę że najlepszą atrakcją było zwiedzanie oraz nauka tańców. Pan Piotr, który oprowadzał nas po całym budynku, był najlepszym przewodnikiem w moim życiu. Bardzo podobała mi się fontanna przy parku, gdzie skakało bardzo dużo żabek, ale najbardziej moją uwagę przyciągnęła fontanna z fortepianem, z którego wylewała się woda. Chciałabym ponownie jechać razem z całym chórem na wycieczkę do Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

Fotograficznie pomagał udokumentować wydarzenie – Szymon Szleng – ucz. V kl. C6.

DZIĘKUJEMY!

DOBRZE, ŻE STANISŁAWOWI HADYNIE CHCIAŁO SIĘ ZAŁOŻYĆ „ŚLĄSK”!!!

A NAM POJECHAĆ, ŻEBY ZOBACZYĆ JEGO DZIEŁO!

Opiekunami radosnej muzycznej dziatwy były panie: Ewa Adamczyk – Ścibik, Barbara Winiarska –Labus, Ilona Kaźmierczak, Barbara Szleng oraz inicjatorka pomysłu Katarzyna Jarzyna.

k.j.

 

 

SONY DSC SONY DSC

Skip to content