Wyjazd uczniów szkoły II stopnia do Opery Wrocławskiej w piątek, tj. 25 stycznia 2019 roku należał do niezwykle atrakcyjnych i udanych!

Po szczęśliwej podróży i bezpiecznym przybyciu na miejsce gromadka licząca 50 fanów operowych udała się wraz z opiekunami kolejno do  Akademii Muzycznej, pod Forum Muzyki (wrocławski odpowiednik katowickiego NOSPR-u), a następnie zagościła na chwil kilka na zabytkowym rynku i to w konkretnym celu. Tam w poszukiwaniu dobrej knajpki z ciepłym posiłkiem podziwiała m.in. urocze kamienice, ozdoby świąteczne i świetlisty krajobraz samego centrum miasta! „Wylądowaliśmy”, każdy gdzie chciał, po czym posileni i rozgrzani atmosferą ruszyliśmy do budynku Opery.

A TAM CZEKAŁA NA NAS KOLEJNA NIESPODZIANKA!

Wykupione najlepsze (jakie się dało!) miejsca w Operze należały do naszej Potężnej 50–osobowej Gromadki! I jakaż nasza radość, kiedy okazało się że tuż obok nas, na sąsiednim fotelu siedzi sama REŻYSERKA SPEKTAKLU – Znana polska aktorka – GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA!

Wnętrze opery należy do najpiękniejszych w Polsce, a to co, zobaczyliśmy na scenie okazało się PRAWDZIWYM DZIEŁEM NA MIARĘ INAUGURACJI ROKU MONIUSZKOWSKIEGO!

4 – aktowa opera „Halka” do słów Włodzimierza Wolskiego wywołała w nas wiele emocji i dała szereg prawdziwych wzruszeń. Polały się niektórym łzy rzęsiste… zastygnęliśmy w momencie samobójstwa naszej głównej bohaterki, upokorzonej góralki –  Halki. Wzruszające sceny, atrakcyjna i bardzo przemawiająca do odbiorcy scenografia, piękny śpiew wokalistów – aktorów, ich gra, symboliczne kostiumy, choreografia z polskimi mazurem i tańcem góralskim sprawiły, że w całości ten 2 – godzinny spektakl dał nam wiele do myślenia. Dał impuls do zastanowienia, do głębszego zainteresowania się samym dziełem. Ale nie tylko, do głębszego poznania sytuacji Polski, kompozytora  – Stanisława Moniuszki, historii samej opery, która jak wiemy miała i swoją odsłonę ”wileńską”. 

I oto właśnie organizatorce chodziło! O PIĘKNE DZIEŁO W PIĘKNYM WYKONANIU! DLA MŁODYCH, ZDOLNYCH I WRAŻLIWYCH LUDZI – NASZYCH UCZNIÓW!

Jeszcze długo po powrocie w szkole rozmawialiśmy o spektaklu. Bo było warto! Co nie da się opisać, za to można oglądnąć! Już nie na scenie Opery, ale na kanale YouTube! Chociaż my – słuchacze wiemy, że dreszcze po plecach z wrażenia przechodzą  raczej tylko podczas spektaklu na żywo!!!

Życzymy czytelnikom tylko takich przeżyć operowo-koncertowych!

Do następnego wyjazdu!

Dziękując paniom: Aleksandrze Matuszczyk, Barbarze Labus i Maryli Renat za pomoc w opiece nad naszymi młodymi fanami operowymi i całą wyprawą POLECAMY PIERWSZORZĘDNĄ „HALKĘ” w dostojnych miejscach dla Vipów!

Organizator, autor tekstu i fotograf-amator – Katarzyna Jarzyna

 

P.S. Proszę usiąść w miękkim fotelu i zapraszamy…

Klik – i jest wrocławska „HALKA”

https://www.youtube.com/watch?v=YoHjQHBi4U8

A tu nasze pamiątkowe zdjęcia

Skip to content