KONCERT MUZYKI KAMERALNEJ NA ZAKOŃCZENIE OBCHODÓW

100. ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI W ZPSM ŻORY

Wtorek, 27 listopada 2018r. był dniem, w którym nasze obchody całego wydarzenia dobiegły końca. W sali kameralnej odbył się koncert muzyki, w programie którego znalazły się, oczywiście oprócz utworów I. J. Paderewskiego, dzieła polskich kompozytorów XX i XXI wieku, m.in.: G. Bacewicz, B. Woytowicza,  M. Sawy, A. Tansmana, M. Hussar, Ł. Wosia, B. Precza.

Na początek koncertu zabrzmiał utwór St. Moniuszki, któremu w temacie walki o niepodległość Polski mamy wiele do zawdzięczenia. Zróżnicowane stylistycznie utwory, które prezentowały nurty muzyki XX wieku ukazały także różne brzmienia instrumentalne. Oprócz fortepianu, charakterystycznego dla naszego głównego bohatera – Paderewskiego, zabrzmiały: skrzypce, flet, gitara, akordeon. Była i niespodzianka wokalna – Piotr Łomozik (ucz. III kl. PSM II st.) wykonał piosenkę z repertuaru Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie” z głębokim i wzruszającym tekstem polskiego poety i tłumacza epoki romantyzmu Władysława Syrokomla, (właśc. Ludwik Władysław Franciszek Kondratowicz).

Pytasz mnie, co właściwie Cię tu trzyma

Mówisz mi, że nad Polską szare mgły

Pytasz mnie, czy rodzina, czy dziewczyna

I cóż ja, i cóż ja odpowiem Ci

…..

 

Może to zapomniana dawno gdzieś muzyka

Może melodia, która w sercu cicho brzmi

Może mazurki, może walce Fryderyka

Może nadzieja dla ojczyzny lepszych dni

 

Bo o Polsce można śpiewać, grać, pisać…, ale najważniejsze, żeby ją kochać!

  Na koncercie wystąpili w większości uczniowie PSM II stopnia, bo i repertuar był już trudniejszy. Zaprezentowali się:

Dawid Przybyło – kl. IV PSM II st.  – z kl. fortepianu p. Jakuba Gwardeckiego

Patrycja Gałach –  z kl. akordeonu p. Krystiana Saciłowskiego

Agata Szolc – kl. V PSM II st. – z kl. fletu p. Barbary Śrubarz

Bartłomiej Świtacz  – kl. II PSM II st.  – z kl. fortepianu p. Jadwigi Barańskiej

Paweł Dziergas – kl. III PSM II st.  – z kl. gitary p. Krzysztofa Kołodzieja   

Karolina Sobik  – kl. II PSM II st. – z kl. fortepianu p. Jadwigi Barańskiej   oraz

Faustyna Kempny – kl. I PSM II st. – z kl. fortepianu p. Jadwigi Barańskiej

Roksana Szrubarz– – kl. IV PSM II st. – z kl. fletu p. Barbary Śrubarz

Tymoteusz Rzyczniok – kl. VI PSM II st. – z kl. akordeonu p. Estery Manderli

Utwory polskich kompozytorów przygotowali także uczniowie PSM I st., a byli to: Nikol Faryna – kl. VI C6 PSM I st. –  z kl. skrzypiec p. Jakuba Witka oraz Karol Jędrzejek – kl. V C6 PSM I st.  – z kl. fortepianu p. Aleksandry Matuszczyk.

Występy uczniów „powiązała” słowem p. Katarzyna Jarzyna.

Po części koncertowej zaprezentowany został film dokumentalny o Ignacym Janie Paderewskim pt. „Paderewski – mistrz tonów i mąż stanu” (2001).

Na zakończenie podajemy kilka informacji o tym wyjątkowym POLAKU! Warto się z nimi zapoznać!

 

IGNACY JAN PADEREWSKI.

BOHATER SZTUKI I OJCZYZNY

Pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu, który jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Urodził się 18 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu, w ówczesnym zaborze rosyjskim. zmarł 27 czerwca 1941 r.

Mówiono o Paderewskim, jeszcze w czasach mu współczesnych, że był podwójnym bohaterem: sztuki i ojczyzny. Jako artysta potrafił swoją sztuką i siłą swojego talentu zachwycać oraz porywać największe audytoria. Dzięki temu mógł utorować sobie drogę do świata polityki i w efekcie uczynić wiele dobrego dla ojczyzny, którą wielbił, szanował i której służył ponad wszystko. Gdy podjął się misji bycia politykiem, chcąc działać na rzecz pokoju i odzyskania przez Polskę niepodległości, wielcy tego świata z pełnym szacunkiem dla tego męża stanu mówili o nim, że żaden kraj nie mógłby życzyć sobie lepszego obrońcy. W odezwie do Polonii amerykańskiej pisał: „Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej była i  jest treścią mego istnienia, urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mego życia”.

Zdjęcia – p. Michał Gajda, tekst – k.j.

Skip to content