TRIO&KWINTET

Nowy Rok 2017 rozpoczął się w naszej szkole koncertowo – to nie nowina, ale tym razem, tym pierwszym – wyjątkowym razem, w sali kameralnej gościliśmy muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Zabrzmiała Muza przez DUŻE „M”, choć w kameralnym składzie. Ale to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie! Kameralność dała przejrzystość melodii, faktury i treści; wspaniałej korespondencji głosów; wymiany „myśli”, muzycznego dialogu, a czasem mowy „jednym głosem”. Bo tak interpretowali muzykę wirtuozi skrzypiec, altówki i wiolonczeli przy akompaniamencie fortepianu, który nie był tylko akompaniamentem, lecz równo mówiącym głosem. I to zarówno w Trio Andrzeja Panufnika, polskiego kompozytora XX wieku, jak i w Kwintecie Antoniego Dworzaka. Te 2 dzieła wypełniły  program koncertu.

Wielka przyjemność i uczta muzyczna posłuchać utworów mało znanych w tak doskonałym wykonaniu. A za pulpitami zasiedli muzycy NOSPR–u, przy fortepianie nasz pedagog p. Jadwiga Barańska. To ci dopiero wydarzenie!, które  zostało powtórzone w sali NOSPR-u dwa dni później. Mieliśmy zatem okazję  poczuć  klimat pięknej, nowej, katowickiej i artystycznej przestrzeni,  siedząc w naszej skromnej, jeśli chodzi o miejsce, sali kameralnej.

Oto nazwiska muzyków, którzy zagrali dla nas:

Rafał Zambrzycki-Payne – koncertmistrz NOSPR – I skrzypce

Patryk Laburda – II skrzypce

Joanna Tesarczyk – altówka

Karolina Nowak-Waloszczyk – wiolonczela

Jadwiga Barańska – fortepian

 

A program wypełniły tylko 2, albo aż dwa dzieła.

  1. Panufnik –Trio op.1
  2. Dworzak – Kwintet „Dumki” op.81

Cz. I Allegro ma non troppo

Cz. II Dumki

Cz. III Scherzo-Furiant

Cz. IV Finale – Allegro

Koncert poprowadziła p. Katarzyna Jarzyna

DOBRZE, ŻE NOWY ROK ROZPOCZĄŁ SIĘ W NASZEJ SZKOLE KONCERTEM W TAKIM WYDANIU! MAŁYM, ALE WIELKIM!

zdjęcia – p. Michał Gajda

k.j.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Budynek NOSR – u – fot. Bartek Barczyk

13_staticpage

Skip to content