X Jubileuszowy Meeting Fletowy

8- 10 listopada 2018r.

Akademia Muzyczna w Katowicach

NOSPR w Katowicach

ALECMUSIC Centrum Fletowe

 

3 dni „świętowania” w gronie najlepszych flecistów, solistów, pedagogów i pasjonatów „świata międzynarodowej flecistyki”.

Innymi słowy, jeden z najznakomitszych festiwali fletowych w Polsce, „muzyczna uczta” w której mięliśmy przyjemność uczestniczyć.

W dniach od 8 do 10 listopada 2018 r. grupa flecistów naszej szkoły wraz z nauczycielami klas fletu brała udział w X Jubileuszowym Meetingu Fletowym, który odbył się w Akademii Muzycznej oraz sali kameralnej NOSPR w Katowicach. Głównym organizatorem tegoż wydarzenia były  Alecmusic Centrum Fletowe oraz Akademia Muzyczna w Katowicach. Impreza przebiegała w trzech nurtach.

Pierwszy nurt metodyczny miał formę lekcji otwartych w klasach mistrzowskich prowadzonych przez  wybitnych flecistów i  pedagogów  jak: Denis Burjakov (USA), Gareth McLearnon (Irlandia), Juliette Hurel (Francja) oraz profesorów krajowych wyższych uczelni muzycznych jak: Łukasz Zimnik (AM Katowice), Adrianna Lis (AM Katowice), Wiesław Surułło (AM Kraków), Ewa Murawska (AM Poznań), Agata Igras (AM Warszawa), Maria Peradzyńska-Filip (Warszawa). Wytypowani uczniowie mieli możliwość uzyskania dwóch lekcji z wybranym pedagogiem, pozostali chętni obserwowali i uczyli się jako uczestnicy bierni. Uczestnikiem czynnym reprezentującym naszą szkołę był  Rafał Jaworski z klasy fletu Barbary Śrubarz. Pozostali fleciści –  Agata Szolc, Roksana Szrubarz, Wiktoria Warlewska oraz Alicja Stokłosa brali udział w festiwalu jako uczestnicy bierni.

Drugi nurt festiwalu to koncerty i recitale wybitnych solistów o światowej sławie – Denis Buriakov, Juliette Hurel, Gareth McLearnon, Abigail Borrows, a także pedagogów prowadzących lekcje mistrzowskie oraz studentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Koncerty odbywały się każdego dnia wieczorem, a pomiędzy lekcjami i koncertami realizował się trzeci nurt festiwalu, jakim były wykłady i prelekcje.

Dr hab. Ewa Murawska przedstawiła zagadnienie „Jak skutecznie się rozgrywać”, a dr hab. Agata Igras omówiła temat „Podstawa to postawa”.

Firma Wiener Flotenwerkstat (Austria) dokonała prezentacji urządzenia MICROCORK  służącego  do generowania nowych efektów brzmieniowych i kolorystycznych w grze na flecie.

Udział w takim wydarzeniu dla instrumentalistów jest niebywałym krokiem w dziedzinie rozwoju metodyki, wiedzy i umiejętności gry na flecie. Jest również oknem na świat i możliwością zapoznania się z światowymi trendami flecistyki, które są bardzo dynamiczne i motywują do ciągłego poszukiwania doskonałości brzmienia fletu oraz sposobów wykonawstwa muzyki poprzednich dekad i epok.

Festiwal fletowy otworzył uczestników naszej szkoły, biorących udział w wydarzeniu, na kontakty z flecistami z Europy i Ameryki, co daje im dostęp do różnorodnych metod pracy z instrumentem oraz poszukiwania oryginalnej estetyki brzmienia w grze na flecie. Co więcej daje poczucie pewności w realizacji swoich pasji muzycznych. W przyszłości wyczekujemy podobnych wydarzeń.

 

  Tekst i zdjęcia – p. Barbara Śrubarz

Skip to content