
„Bajka muzyczna” – autor Michał Heimowski
Za siedmioma durami, za siedmioma mollami, dawno, dawno temu, w prastarym grodzie Hesesie mieszkał król Tryton III ze swą żoną Septymą Wielką. Mieli oni córkę jedynaczkę – śliczną królewnę Dominantę. Była to miła i mądra panienka, nic więc dziwnego, że król Tryton i królowa Septyma bardzo ją kochali i nigdy nie dochodziło między nimi do rodzinnych dysonansów. Dominanta szybko dorastała i pewnego dnia królowa oznajmiła:
Córko, czas już, abyś wyszła za mąż.
(…)
Dur, moll, septyma wielka, dominanta, dysonans…
Te i wiele innych terminów, pojęć, zjawisk muzycznych: melodycznych, rytmicznych, harmonicznych w teorii i praktyce poznajemy na lekcjach kształcenia słuchu, zasad muzyki, harmonii. O dziełach wielkich kompozytorów, ich życiu, powiązaniach, ciekawostkach uczymy na lekcjach audycji muzycznych, historii muzyki, form muzycznych.
Uczymy słuchać, śpiewać, nazywać, tworzyć, muzykować w małych i dużych zespołach na zajęciach chóru i orkiestry.
Nasi najmłodsi uczniowie na zajęciach rytmiki koordynują ruchy ciała z muzyką, tańczą, a swoją ekspresję muzyczną wyrażają grając na instrumentach perkusyjnych.
Kształcimy instrumentalistów jako muzyków świadomych, wrażliwych, śpiewających, muzykujących, posiadających wiedzę z teorii i praktyki muzycznej, animatorów muzycznych, przyszłych słuchaczy sal koncertowych i melomanów, a także kompozytorów i dyrygentów.
Wystarczy spojrzeć na długą listę naszych absolwentów, których usłyszymy na scenach filharmonicznych, operowych, musicalowych, jazzowych. Zobaczymy, jak dyrygują chórami, orkiestrami, poznamy ich kompozycje, przeczytamy ich teksty w czasopismach muzycznych.
Bajka? No NIE tym razem! KRONIKI ZAŚWIADCZĄ O FAKTACH!
(…)
Obezwładnioną wiedźmę służba zamknęła w lochu na dwa klucze wiolinowe i jeden basowy. Gromkie “Vivace” ozwało się na cześć dzielnego Kasownika, zaś król Tryton odznaczył swego zięcia złotym krzyżykiem za odwagę.
Od tej pory już nic nie zakłócało życia królewskiej rodziny i wszyscy żyli długo i szczęśliwie w wielkim konsonansie.
A konsonans? Co to takiego?
a…
Musisz przyjść do nas!!!
Z NAMI DOWIESZ SIĘ WSZYSTKIEGO!!!
ZAPRASZAMY DO ZESPOŁU SZKÓŁ MUZYCZNYCH W ŻORACH!
A TERAZ POSŁUCHAJ W CAŁOŚCI NASZEJ BAJKI 😀
k.j.