„Bajka muzyczna” – autor Michał Heimowski

Za siedmioma durami, za siedmioma mollami, dawno, dawno temu, w prastarym grodzie Hesesie mieszkał król Tryton III ze swą żoną Septymą Wielką. Mieli oni córkę jedynaczkę – śliczną królewnę Dominantę. Była to miła i mądra panienka, nic więc dziwnego, że król Tryton i królowa Septyma bardzo ją kochali i nigdy nie dochodziło między nimi do rodzinnych dysonansów. Dominanta szybko dorastała i pewnego dnia królowa oznajmiła:
Córko, czas już, abyś wyszła za mąż.
 (…)

Dur, moll, septyma wielka, dominanta, dysonans…

Te i wiele innych terminów, pojęć, zjawisk muzycznych: melodycznych, rytmicznych, harmonicznych w teorii i praktyce poznajemy na lekcjach kształcenia słuchu, zasad muzyki, harmonii. O dziełach wielkich kompozytorów, ich życiu, powiązaniach, ciekawostkach uczymy na lekcjach audycji muzycznych, historii muzyki, form muzycznych.

Uczymy słuchać, śpiewać, nazywać, tworzyć, muzykować  w małych i dużych zespołach na zajęciach chóru i orkiestry.

Nasi najmłodsi uczniowie na zajęciach rytmiki koordynują ruchy ciała z muzyką, tańczą, a swoją ekspresję muzyczną wyrażają grając na instrumentach perkusyjnych.

Kształcimy instrumentalistów jako muzyków świadomych, wrażliwych, śpiewających, muzykujących, posiadających wiedzę z teorii i praktyki muzycznej, animatorów muzycznych, przyszłych słuchaczy sal koncertowych i  melomanów, a także kompozytorów i dyrygentów.

Wystarczy spojrzeć na długą listę naszych absolwentów, których usłyszymy na scenach filharmonicznych, operowych, musicalowych, jazzowych. Zobaczymy, jak dyrygują chórami, orkiestrami, poznamy ich kompozycje, przeczytamy ich teksty w czasopismach muzycznych.

Bajka? No NIE tym razem! KRONIKI ZAŚWIADCZĄ O FAKTACH!

(…)

Obezwładnioną wiedźmę służba zamknęła w lochu na dwa klucze wiolinowe i jeden basowy. Gromkie „Vivace” ozwało się na cześć dzielnego Kasownika, zaś król Tryton odznaczył swego zięcia złotym krzyżykiem za odwagę.

Od tej pory już nic nie zakłócało życia królewskiej rodziny i wszyscy żyli długo i szczęśliwie w wielkim konsonansie.

A konsonans?  Co to takiego?

a…

Musisz przyjść do nas!!!

Z NAMI DOWIESZ SIĘ WSZYSTKIEGO!!!

ZAPRASZAMY DO ZESPOŁU SZKÓŁ MUZYCZNYCH W ŻORACH!

A TERAZ POSŁUCHAJ W CAŁOŚCI  NASZEJ BAJKI  😀

https://drive.google.com/file/d/1vT1KjENOg53LwvIxl94dDQrwf5gSV4Bu/view?fbclid=IwAR2JzVLeISZYqd2c1yL4R7K4BoAaspKPnLExI1OByWL7-c5vk8Bpt1KjLhM

k.j.

Skip to content