W piątek,  6 kwietnia 2018r. odbyło się  wielkie wydarzenie w siedzibie NOSPR-u w Katowicach  – GALA INTERNATIONAL CLASSICAL MUSIC AWARDS (ICMA)!

Co warte podkreślenia – nam  –  uczniom PSM II stopnia udało się w niej uczestniczyć i obserwować z całkiem przyzwoitych miejsc przebieg koncertu.

Troszkę historii…

INTERNATIONAL CLASSICAL MUSIC AWARDS, przyznawane od roku 2010, są następcą MIDEM Classical Awards. W skład jury ICMA wchodzą krytycy muzyczni z 14 krajów, reprezentujący 17 różnych czasopism muzycznych – zarówno wydawanych drukiem, jak i elektronicznych – oraz stacji radiowych.

Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród INTERNATIONAL CLASSICAL MUSIC AWARDS oraz koncert galowy 2018 odbyły się w Katowicach. „Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że naszym partnerem jest jedna z najlepszych polskich orkiestr, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach”, powiedział prezydent ICMA Remy Frank. „Zespół ten jest nam bardzo dobrze znany, ponieważ w przeszłości był kilkukrotnie nagradzany przez jury ICMA.”

Podczas koncertu galowego wystąpili laureaci tegorocznej edycji Nagrody ICMA, dyrygenci: Alexander Liebreich Manfred HoneckNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, muzycy {oh!} Orkiestry Historycznej, znakomici soliści: Szymon Nehring (fortepian), Christoph Sietzen (perkusja), Yu Yuan (flet), Stefan Temmingh (flet podłużny) i wspaniały Belcea Quartet.

 

W programie koncertu znalazły się utwory: Koncert na perkusję i orkiestrę Avnera Dormana, Kwartet smyczkowy Kreutzer Sonata Leosa Janacka w wykonaniu Belcea Quartet, koncerty na flet Georga Telemanna i Carla Nielsena, Fantazja Rusałka Antoniego Dworaka i Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego. Muzyków NOSPR za dyrygenckiego pulpitu poprowadzili: utytułowany dyrygent Manfred Honeck oraz Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny katowickiej orkiestry.

Ogłoszenie laureatów nagród ICMA odbyło się przed koncertem o godz. 17, w sali kameralnej. Kompletna lista laureatów – tutaj

https://www.icma-info.com/winners-2018/

 

Ze stron internetowych:

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, nominowanych zostało setki płyt w 15 różnych kategoriach, chociaż wszystkie dotyczą muzyki klasycznej. Wśród nich znalazło się kilkanaście polskich wydawnictw, m.in. „Bach Stories” Marcina Zdunika i Aleksandra Dębicza, „Espressione”, czyli płytowy debiut Łukasza Krupińskiego z utworami Józefa Haydna, Fryderyka Chopina i Aleksandra Skriabina, „Sequenza” Janusza Wawrowskiego, tria fortepianowe Antona Areńskiego nagrane przez Trio im. Wiłkomirskich czy koncerty fortepianowe Chopina, które pod batutą samego Krzysztofa Pendereckiego i Jurka Dybała z Sinfoniettą Cracovią nagrał Szymon Nehring.

Szymon Nehring jest pierwszym jak dotąd Polakiem, który otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Sławę przyniósł mu finał XVII Konkursu Chopinowskiego, w którym znalazł się jako jedyny Polak. Pianista rozpoczął niedawno kolejne studia pod kierunkiem prof. Borisa Bermana w Yale School of Music, a kilka miesięcy temu debiutował w samej Carnegie Hall.

A na koncercie na żywo słuchaliśmy tego wybitnego, młodego pianistę w efektownych Wariacjach na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego.

Podsumowując – obce nazwiska laureatów, ale muzyka TAK PIĘKNA, ABSOLUTNIE IDEALNA POD KAŻDYM WZGLĘDEM W ICH WYKONANIU, ŻE PEŁNI PODZIWU, ZACHWYTU, ZDZIWIENIA  – TAK DOSKONALE NAPRAWDĘ MOŻNA GRAĆ!!!  – WYSZLIŚMY Z TEGO PRESTIŻOWEGO BUDYNKU i…

…no cóż – pewnie niejeden z nas pomyślał, jak daleko nam do takich prezentacji, inny – to było otarcie o szczyty interpretacji!, jeszcze inny – ?….,

ALE WSZYSCY UCZESTNICY WYJAZDU Z PEWNOŚCIĄ ZGODNIE WYPOWIEDZĄ:

PANIE I PANOWIE!

CHAPEAU BAS!

TO BYŁO GENIALNE!

 

Zdjęcia z koncertu na fb

https://pl-pl.facebook.com/International-Classical-Music-Awards-ICMA-335640289801268/

Tekst  – organizator wyjazdu – Katarzyna Jarzyna, zdj. p. Barbara Śrubarz, Marta Jarzyna


Skip to content