20170314_145226Na zaproszenie ks. proboszcza Henryka Reske z parafii ewangelicko-augsburskiej w Orzeszu chór żeński PSM II st. pod dyrekcją p. Zofii Mańki-Błaszczyk wystąpił w IV niedzielę Wielkiego Postu, tj. 26 marca 2017 roku w tamtejszym kościele pw. Świętego Ducha. Wykonał on wiązankę pieśni pasyjnych, opracowanych 3 –głosowo a`capella specjalnie dla niego przez prof. Jacka Glenca – prorektora Akademii Muzycznej w Katowicach.

W spokojnej i modlitewnej atmosferze dziewczyny wykonały 10 pieśni, przedzielając jednogłosowym śpiewem fragmentów XIII – wiecznej sekwencji Stabat mater dolorosa (Stała Matka boleściwa). Wszystkich zebranych przywitał  ksiądz H. Reske; muzykę niezwykle głęboką i poruszającą, bo pasyjną, wzbogaciła słowem biblijnym p. Katarzyna Jarzyna, prowadząca koncert.

Na tym muzycznym spotkaniu, które było rodzajem  przygotowania do Świąt Wielkanocnych, panowała szczególna nabożność, skupienie, wzruszenie i refleksja. Obcowanie z pięknem  harmonii, brzmieniem naturalnych głosów żeńskich (wręcz anielskich) i głęboko religijną wymową słów związanych z ukrzyżowaniem i śmiercią Chrystusa dało słuchaczom niezapomniane i wyjątkowe przeżycia. O tym, że muzyka została dobrze odebrana świadczyła prośba o ponowne wykonanie pieśni  „Dobranoc, Głowo Święta”.

Podziękowaniem dla wykonawców (wykonawczyń 😀 ) był także słodki, „królewski” poczęstunek na parafii, za który z kolei my – goście BARDZO DZIĘKUJEMY!

Występ ten był pierwszym z trzech zaplanowanych koncertów chóru, który w najbliższym czasie przygotowuje się do nagrania płyty o pasyjnym charakterze.

k.j., zdj. p. Michał Gajda

DSC_0246_tn DSC_0237_tn DSC_0231_tn DSC_0228_tn DSC_0227_tn DSC_0226_tn DSC_0217_tn DSC_0216_tn DSC_0215_tn

Skip to content