Gorzkie żale przybywajcie, Serca nasze przenikajcie…

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.

Chór żeński oraz zespół smyczkowy PSM II stopnia pod dyrekcją p. Zofii Mańka-Błaszczyk zaprezentował program, który dobrze wkomponował się w klimat tego czasu  – przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. W niedzielę, 20 marca 2016r.  uczniowie wykonali go w trakcie popołudniowego nabożeństwa – Gorzkich żalów w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach.

W śpiewanych pieśniach rozważana jest mękę i śmierć Pana Jezusa oraz cierpienia jego matki, która wiernie towarzyszyła w jego drodze krzyżowej. I tak zabrzmiały utwory w opracowaniu p. Jacka Glenca na chór żeński 3 – głosowy:

Dobranoc, Głowo święta

Ogrodzie oliwny

Kto jest sługą

Płaczcie anieli

Krzyżu święty

Ponadto: De profundis clamavi (Z głębokości otchłani wołałem do Ciebie, Panie) P. Jańczaka i Parce Domine (Przepuść, Panie, ludowi Twojemu) Menegali.

Następnie wraz z wybranymi uczniami chóru „Diminuendo” PSM I stopnia (przygotowanymi przez p. Ewę Adamczyk-Ścibik) oraz zespołem smyczkowym PSM II st. zabrzmiało Stabat Mater – K. Niegowskiego.

 

Nabożeństwo poprowadził kleryk Michał Walczyński, kazanie pasyjne wygłosił ks. Kazimierz Musioł. Do wydarzenia doszło dzięki gościnności proboszcza tejże parafii ks. Eugeniusza Góry. Pomocni w organizacji pasyjnego koncertu byli państwo Małgorzata i Jacek Świtacz.

A muzyka „zrobiła” swoje – wzbogaciła nabożeństwo, przywołała temat w sposób subtelny i delikatny, lecz wyrazisty w wymowie – z pewnością poruszyła serca przybyłych, wiernych kościołowi i naszych sympatyków – melomanów. Młodzież zaś wykonując dzieła klasyków mogła doświadczyć głębokich treści pasyjnych i przeżyć ten czas, dzieląc się z innymi pięknym głosem, szlachetnym brzmieniem instrumentów i swoją wrażliwością.

 

P.S. Od roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

k.j.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Skip to content