We wtorek, tj. 19.04.2016r. odbył się w naszej szkole wykład p. Joanny Szymali pt. „Język muzyczny Magnusa Lindberga”. SONY DSC

Słuchacze byli wpatrzeni i zasłuchani…. w co i kogo?Magnus Lindberg

 

 

 

 

 

Już opowiadamy…

Twine1

 

Magnus Lindberg jest jednym z najbardziej znanych fińskich kompozytorów muzyki współczesnej. Jego utwory są regularnie wykonywane w najbardziej prestiżowych instytucjach muzycznych na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród*.

A co dowiedzieliśmy się o tym współczesnym kompozytorze? oczywiście w dużym skrócie przedstawiamy informacje.

Twórczość jego obejmuje utwory solowe po symfoniczne. Jednak to właśnie orkiestra symfoniczna jest zespołem, który upodobał sobie szczególnie. Wśród dużej ilości skomponowanych utworów można wymienić: Era, Feria, Sculpture, Cantigas, Koncert na orkiestrę, ponadto dzieła na instrument solowy z orkiestrą, utwory kameralne.

System harmoniczny Magnusa Lindberga jest pewnego rodzaju alfabetem, który służy kompozytorowi za podstawę wszelkich kombinacji i permutacji materiału dźwiękowego. Można wyróżnić w nim dwa główne filary:

– 12-tonowe akordy (często symetryczne)

– akordy bazujące na naturalnym szeregu harmonicznym (spektralizm).

Spektralizm (muzyka spektralna) − kierunek w muzyce współczesnej oraz technika kompozytorska polegająca na budowaniu melodii i harmonii utworu w oparciu o spektrum dźwięku (budowanie melodii z alikwotów jednego tonu podstawowego, rozpisywanie alikwotów szeregu harmonicznego na orkiestrę itp.)

SONY DSC

SONY DSCMagnus Lindberg należy do drugiej generacji kompozytorów spektralnych i wykazuje dość eklektyczne podejście do materiału muzycznego, łączące spektralizm z bardziej skomplikowanymi procesami rytmicznymi, złożonością formalną oraz kolażem różnorodnych technik. W jego twórczości odnaleźć można także elementy fińskiej tradycji, głównie echa Sibeliusa. Całość pozwoliła kompozytorowi na wypracowanie swojego własnego, niepowtarzalnego języka muzycznego.

Warto posłuchać

Magnus Lindberg – „Sculpture”

Magnus Lindberg – „Cantigas”

https://www.youtube.com/watch?v=Axzc7cj2k_s

Magnus Lindberg – Koncert  klarnetowy

https://www.youtube.com/watch?v=bzPI5z1cYvc

 

A młodzież po takim wykładzie wyszła zdziwiona, ale nauczona 😀 ! okiełznać percepcyjnie współczesne utwory jest trudno – dobrze, jeśli wie się, na czym opierał się kompozytor i z czego korzystał – muzyka wtedy zaczyna się PRZEJAŚNIAĆ I „GRZAĆ” USZY JAK PROMIENIE SŁONECZNE!SONY DSC

DZIĘKUJEMY PANI JOANNIE SZYMALI ZA TAK PRZEJRZYSTE PRZEDSTAWIENIE TRUDNEGO TEMATU!!!

I GRATULUJEMY!!! WIEDZY – nie tylko!- WŁASNYCH UTWORÓW, KTÓRE DOCENIŁ ŚWIAT! POLECAMY NAGRODZONE:

SORGENTE – JOANNY SZYMALI

można go posłuchać na jej stronie internetowej.

Tu kliknij    http://joannaszymala.com/

 k.j.

 

*Wśród najważniejszych nagród należy wymienić:

Prix Italia (1986)

UNESCO International Rostrum of Composers (1986)

Nordic Council Music Prize (1988)

Royal Philharmonic Society Prize for large-scale composition (1992).

SONY DSC SONY DSC

 

Skip to content