We wtorek, tj. 19.04.2016r. odbył się w naszej szkole wykład p. Joanny Szymali pt. “Język muzyczny Magnusa Lindberga”.
Słuchacze byli wpatrzeni i zasłuchani…. w co i kogo?
Już opowiadamy…
Magnus Lindberg jest jednym z najbardziej znanych fińskich kompozytorów muzyki współczesnej. Jego utwory są regularnie wykonywane w najbardziej prestiżowych instytucjach muzycznych na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród*.
A co dowiedzieliśmy się o tym współczesnym kompozytorze? oczywiście w dużym skrócie przedstawiamy informacje.
Twórczość jego obejmuje utwory solowe po symfoniczne. Jednak to właśnie orkiestra symfoniczna jest zespołem, który upodobał sobie szczególnie. Wśród dużej ilości skomponowanych utworów można wymienić: Era, Feria, Sculpture, Cantigas, Koncert na orkiestrę, ponadto dzieła na instrument solowy z orkiestrą, utwory kameralne.
System harmoniczny Magnusa Lindberga jest pewnego rodzaju alfabetem, który służy kompozytorowi za podstawę wszelkich kombinacji i permutacji materiału dźwiękowego. Można wyróżnić w nim dwa główne filary:
– 12-tonowe akordy (często symetryczne)
– akordy bazujące na naturalnym szeregu harmonicznym (spektralizm).
Spektralizm (muzyka spektralna) − kierunek w muzyce współczesnej oraz technika kompozytorska polegająca na budowaniu melodii i harmonii utworu w oparciu o spektrum dźwięku (budowanie melodii z alikwotów jednego tonu podstawowego, rozpisywanie alikwotów szeregu harmonicznego na orkiestrę itp.)
Magnus Lindberg należy do drugiej generacji kompozytorów spektralnych i wykazuje dość eklektyczne podejście do materiału muzycznego, łączące spektralizm z bardziej skomplikowanymi procesami rytmicznymi, złożonością formalną oraz kolażem różnorodnych technik. W jego twórczości odnaleźć można także elementy fińskiej tradycji, głównie echa Sibeliusa. Całość pozwoliła kompozytorowi na wypracowanie swojego własnego, niepowtarzalnego języka muzycznego.
Warto posłuchać
Magnus Lindberg – „Sculpture”
Magnus Lindberg – „Cantigas”
https://www.youtube.com/watch?v=Axzc7cj2k_s
Magnus Lindberg – Koncert klarnetowy
https://www.youtube.com/watch?v=bzPI5z1cYvc
A młodzież po takim wykładzie wyszła zdziwiona, ale nauczona 😀 ! okiełznać percepcyjnie współczesne utwory jest trudno – dobrze, jeśli wie się, na czym opierał się kompozytor i z czego korzystał – muzyka wtedy zaczyna się PRZEJAŚNIAĆ I „GRZAĆ” USZY JAK PROMIENIE SŁONECZNE!
DZIĘKUJEMY PANI JOANNIE SZYMALI ZA TAK PRZEJRZYSTE PRZEDSTAWIENIE TRUDNEGO TEMATU!!!
I GRATULUJEMY!!! WIEDZY – nie tylko!- WŁASNYCH UTWORÓW, KTÓRE DOCENIŁ ŚWIAT! POLECAMY NAGRODZONE:
SORGENTE – JOANNY SZYMALI
można go posłuchać na jej stronie internetowej.
Tu kliknij http://joannaszymala.com/
k.j.
*Wśród najważniejszych nagród należy wymienić:
Prix Italia (1986)
UNESCO International Rostrum of Composers (1986)
Nordic Council Music Prize (1988)
Royal Philharmonic Society Prize for large-scale composition (1992).