Niezwykła postać! Cudowny pedagog, Wytrawny muzyk o nieprzeciętnej, artystycznej duszy  oraz wspaniały człowiek – takie słowa o profesorze Jánosu Balincie  wypowiedziała p. Barbara Śrubarz po warsztatach fletowych, do udziału w których zaprosiła nas Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Rybniku.

János Balint – profesor Academii Musicale w Imola we Włoszech oraz Musikohochschule Detmold w Niemczech, pierwszy flecisty Narodowej Orkiestry Symfonicznej na Węgrzech oraz od kilku lat profesor Akademii Muzycznej w Katowicach – poprowadził spotkanie, które odbyło się we wtorek,  27 marca 2018 r. w sali kameralnej rybnickiej szkoły.

W programie warsztatów przewidziany był  wykład metodyczny dla nauczycieli, a także lekcje otwarte, w których czynny udział wzięli wytypowani przedstawiciele klas fletu ze szkół muzycznych z Jastrzębia Zdroju, Żor, Wodzisławia Śląskiego i Rybnika Do biernego udziału w tym wydarzeniu  zaproszono każdego zainteresowanego nauczyciela oraz ucznia.

Z naszej szkoły w sposób czynny uczestniczyła w lekcjach Roksana Szrubarz – uczennica kl. III PSM II st.  z klasy fletu p. Barbary Śrubarz. Słuchała sugestii profesora m.in. w  kwestiach warsztatowych, p. nauczycielka  usłyszała uwagi, co do dalszego prowadzenia uczennicy. Obserwatorami były także panie: Danuta Dudzik i Sylwia Pradela oraz wielu uczniów klasy fletu zarówno I, jak i II stopnia: Agata Szolc. Wiktoria Warlewska, Alicja Stokłosa, Magdalena Smołka, Michał Paszek, Rafał Jaworski, Alicja Grima.

Co ciekawe i warte podkreślenia profesor nawet po oficjalnych lekcjach chętnie dawał uwagi i odpowiadał na pytania zainteresowanych. Każdy słuchacz miał zatem możliwość skorzystać i nauczyć się czegoś nowego.

To muzyczne spotkanie zakończyło się koncertem o godz. 18:00 w sali koncertowej szkoły w wykonaniu prof. Jánosa Balinta – flet, Katarzyny Pudełko – flet oraz Małgorzaty Mokrus – fortepian.

Tekst  – k.j., zdj.p. Barbara Śrubarz

 

Skip to content