Uczniowie PSM  II stopnia zostali zaraz po feriach zmobilizowani do działania czynnego i biernego. W poniedziałek, 04 marca 2019 r. do szkoły przyjechał zaproszony przez p. Jadwigę Barańską  koncertmistrz NOSPR – u – Rafał Zambrzycki*. Uczniowie klas skrzypiec, wiolonczeli i fortepianu mogli uczestniczyć w warsztatach kameralnych, które nasz gość poprowadził z Triem fortepianowym, które pracuje w składzie: Artur Jaworski – skrzypce, Jan Łomozik  – wiolonczela, Paweł Gwóźdź – fortepian. Na co dzień prowadzi go p. Jadwiga Barańska, która też postanowiła ów zespół pokazać szerszej, publiczności. Stąd też przygotowawcze szlify do prezentacji na scenie Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (14.03.2019) oraz występu w Międzyszkolnych Konfrontacjach Zespołów Kameralnych w Rudzie Śląskiej (11-12.04.2019).

Zebrana młodzież w sali kameralnej mogła obserwować pracę nad mało znanym w Polsce utworem Fantazja Trio c-moll angielskiego kompozytora Franka Bridge`a. Dla prowadzącego warsztaty była to miła niespodzianka, ponieważ Pan Zambrzycki studiował w Anglii i dokonał również nagrania płytowego właśnie z tym utworem. Jego uwagi koncentrowały się na dokładnej analizie tekstu muzycznego, czyli artykulacji, dynamice i wyrazie artystycznym. Znakomicie potrafił swoją grą zainspirować uczniów do grania z większym zaangażowaniem. Piękno kompozycji oraz jakość pracy prowadzącego spowodowały, że publiczność zgromadzona na warsztatach słuchała z zainteresowaniem ponad 2 godziny.

Pozytywnym efektem był wspaniały występ tria na koncercie w Akademii Muzycznej w Katowicach (o którym to wydarzeniu więcej w kolejnym okienku) oraz na Międzyszkolnych Konfrontacjach Zespołów Kameralnych w Rudzie Śląskiej, gdzie zespół otrzymał I Nagrodę.

Polecamy zerknąć na listę wszystkich uczniowskich osiągnięciach!

CZAS WYJĄTKOWY ZARÓWNO DLA NASZEGO TRIA, JAK I DLA SŁUCHACZY – PRAWDZIWA MASTER CLASS! 

Tekst – p. Jadwiga Barańska, k.j., zdj.p. Jakub Witek

*Od stycznia 2014r. jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W latach 2005–2014 pełnił tę funkcję w Ensemble Modern – jednego z czołowych europejskich zespołów, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Ponadto, w charakterze koncertmistrza gościnnego, współpracuje z Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Scottish Chamber Orchestra i BBC Symphony Orchestr

Skip to content