W czwartek, 12.12.2019r. uczniowie klasy I, II i III C6 szkoły I stopnia wraz z opiekunami – p. Mają Bańczyk, p. Sylwią Pradelą i p. Krystianem Barańskim udali się do Filharmonii Śląskiej w Katowicach na wspaniałą bajkę muzyczną. Była to opowieść o Saliji, dziewczynce, która uczy się doceniać to, co ma – codzienność, rodzinę i przyjaciół. Bajka ta była przykładem muzyki programowej.
Przedstawienie wspaniale zadziałało na wyobraźnię, otworzyło nowe wyobrażenia rzeczywistości, zawierało element edukacyjny. Tło muzyczne zostało wzbogacone o elementy elektroniczne, co nie zdarza się dość często. W rolę Saliji wcieliła się wokalistka Wiktoria Wizner. Kompozytor tej cudownej muzycznej opowieści Krzysztof Dobosiewicz stanął za pulpitem dyrygenckim i poprowadził Śląską Orkiestrę Kameralną Filharmonii Śląskiej. Muzyka, skomponowana została w oparciu o libretto opery Salija Malgorzaty Szwajlik. Koncert słowem powiązała niezastąpiona Regina Gowarzewska, opowiadając jednocześnie losy głównej bohaterki.
Nasi uczniowie bardzo dobrze znali i znakomicie zastosowali zasady muzycznego savoir – vivre, co ucieszyło opiekunów i widownię. Maluchy były zachwycone nie tylko przedstawieniem, ale także budynkiem Filharmonii. Długo przeżywały losy dziewczynki. która na koniec zrozumiała, że trzeba postępować zgodnie z regułami dzisiejszego świata. Wyremontowany niedawno gmach orkiestry wywołał na nich zaś ogromne wrażenie, a w szczególności wnętrze. Zwłaszcza zainteresowaniem cieszył się wielki żyrandol w sali koncertowej. 😀 
Wyjazd z pewnością można zaliczyć do udanych. Sam koncert zaś okazał się cenny, gdyż zaoferował naszym młodym melomanom bogate i ciekawe doświadczenie muzyczne z przesłaniem etycznym.

Organizatorem wyjazdu była p. Maja Bańczyk, tekst i zdjęcia p. Krystian Barański.

Skip to content