SPOTKANIE Z LIDIĄ GRYCHTOŁÓWNĄ

30 października 2018r. (wtorek) nasza szkoła gościła dostojną Jubilatkę, słynną pianistkę, rybniczankę – Lidię Grychtołównę. Artystka znana jest głównie starszemu pokoleniu, dlatego nasza młodzież zapoznała się z jej wielkim dorobkiem artystycznym na lekcjach teorii, aby na spotkaniu móc zadawać pytania dotyczące jej spojrzenia na sprawy muzyki i podejścia do zawodu.

Głównym punktem programu był ponad pół godzinny recital pianistki złożony z przepięknych utworów – przebojów literatury fortepianowej (m.in. F. Schubert – Impromptus Es-dur, F. Chopin – Walc Des-dur „Minutowy”, J. Brahms – Intermezza, F. Liszt – Marzenie miłosne, S. Rachmaninow – Preludium cis-moll). Pani Grychtołówna swoimi interpretacjami przeniosła nas w inny wymiar życia. Mieliśmy wrażenie, że wszystko co zbędne w wykonawstwie tzn. nadmierny czynnik wirtuozowski, przesadna kreacja swojej indywidualności czy gest sceniczny zostały wyeliminowane na rzecz pięknego brzmienia instrumentu oraz klarownego przekazu frazy muzycznej.

Czuliśmy, że muzyka jest dla Pani Grychtołówny pasją życia i tym, co daje jej tę nadzwyczajną siłę i zdrowie do pozazdroszczenia.

Całe spotkanie wraz z krótkimi warsztatami nad Koncertem f-moll F. Chopina z udziałem Weroniki Cwaliny i Pawła Gwoździa, było nadzwyczajnym wydarzeniem dla naszej sekcji fortepianu. Wniosło w nasze serca wiele optymizmu, radości z tego czym się zajmujemy, a nagrodą dla organizatorów były słowa Pani Lidii Grychtołówny:

„Dziękuję, wspaniała szkoła, czuję się tutaj jak w domu, jak w rodzinie.”                                                 

                                                Tekst – p. Jadwiga Barańska

zdj. p. Katarzyna Jarzyna

 

Publiczność na stojąco nagrodziła brawami naszą Jubilatkę, dziękując za wspaniałą muzykę i słowo.

Podziękowania należą się także p. Norbertowi Prudlowi – rybnickiemu pianiście i jednocześnie dr n. medycznych, który pomógł zorganizować spotkanie, a wydarzenie w szkole poprowadziła p. Jadwiga Barańska – kierownik Sekcji fortepianu i akordeonu.

Kilka słów o urodzonej w Rybniku sławnej pianistce, pedagogu:

LIDIA GRYCHTOŁÓWNA

Laureatka VII Nagrody V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955 roku oraz konkursów pianistycznych w Berlinie (1956), Bolzano (1958) i Rio de Janeiro (1959). Prof. Lidia Grychtołówna koncertowała w całej Europie, Ameryce, Australii i Azji. Artystka ma bardzo szeroki repertuar sięgający od Bacha, poprzez Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, aż po klasyków XX wieku.

Pianistka od 1986 do 2007 roku była profesorem Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji, gdzie prowadziła swoją klasę fortepianu. Jako uznany na świecie autorytet w dziedzinie pianistyki jest zapraszana do zasiadania w gremiach jurorów najbardziej cenionych konkursów muzycznych, w tym od 1980 roku Konkursów Chopinowskich w Warszawie oraz konkursów organizowanych za granicą.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz sukcesy w dziedzinie pedagogiki, Lidia Grychtołówna otrzymała wiele nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

k.j.

Skip to content