WSPOMNIENIE

 Wybitny polski kompozytor i dyrygent miał 86 lat.

Krzysztof Penderecki nie żyje. Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej, laureat dziesiątek prestiżowych nagród odszedł w niedzielę nad ranem, 29.03.2020.

 Wspominamy…

Bo był moment, że byliśmy blisko, baaardzo blisko Niego i Jego Muzyki.

A było to 5 grudnia 2008 roku. Grupa uczniów z Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia wraz z opiekunami pojechała na piątkowy koncert do pierwszej  siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, która mieściła się przy Placu Sejmu Śląskiego 2. Publikowany wówczas w naszej szkole Biuletyn Informacyjny  przypomniał nam dziś, jak wtedy było; co się podobało, jak przeżyliśmy koncert z Jego Muzyką i pod Jego batutą.

Oto przedruk…

 

Dziś pozostało nam złożyć kondolencje. Wyrazy współczucia dla rodziny Kompozytora i nasz głęboki żal przekazaliśmy do księgi kondolencyjnej w Urzędzie Miasta Kraków oraz w Europejskim Centrum Muzycznym Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 

 

Przypominamy sylwetkę kompozytora.

KRZYSZTOF PENDERECKI 1933 – 2020

Wybitny polski kompozytor i dyrygent miał 86 lat

Muzyka była jego miłością od najmłodszych lat

Urodzony w 1933 roku w Dębicy Krzysztof Penderecki zaczął komponować, gdy miał osiem lat – grał na fortepianie i skrzypcach. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (dzisiejszej Akademii Muzycznej) w Krakowie. W wieku zaledwie 25 lat został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 1966-68 Penderecki wykładał w niemieckiej Volkwang Hochschule für Musik w Essen.

Jego pierwszy publiczny występ odbył się w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień.  Publiczność usłyszała „Strofy”, jeden z trzech utworów, za które kompozytor otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP.

Penderecki szybko zaczął zyskiwać międzynarodową sławę jako kompozytor i awangardowy muzyk. Ceniono go szczególnie za wykorzystanie sonoryzmu – niekonwencjonalnych, bardzo efektownych technik wydobywania dźwięku z tradycyjnych instrumentów, które usłyszeć można np. w jednym z jego najsławniejszych utworów „Tren – ofiarom Hiroszimy”.

 

Na początku lat 70. kompozytor poszedł w stronę kompozycji tonalnych, nawiązujących do tradycji muzycznych XIX wieku. W 1972 roku został mianowany rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej – pełnił tę funkcję kolejnych 15 lat. Akademia za jego kadencji była w Polsce jedyną uczelnią o niepartyjnych władzach, a samego Pendereckiego nazywano „parasolem”. W tym samym roku, w którym objął rektorat AM, muzyk rozpoczął także profesurę na amerykańskim Yale University School of Music. Właśnie w tym okresie wystartowała jego kariera dyrygencka – Penderecki od tamtej pory przewodził największym orkiestrom świata. 

Krzysztof Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są „Tren – ofiarom Hiroszimy”, „Pasja według św. Łukasza”, „III Symfonia” i „Polskie Requiem” – zalążkiem tej kompozycji była napisana z okazji odsłonięcia pomnika ofiar Grudnia ’70 „Lacrimosa”, stworzona w kilka dni na prośbę Lecha Wałęsy. W 1996 roku Penderecki skomponował symfonię-oratorium „Siedem bram Jerozolimy” na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.

 

Dyrygent nigdy nie zapomniał o swoich pedagogicznych korzeniach. W 2013 w Lusławicach, nieopodal prywatnej posiadłości Pendereckiego, otworzono Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Instytucji przyświeca „nadrzędna idea inspirowania najzdolniejszych młodych muzyków do doskonalenia umiejętności i dążenia ku pełnej dojrzałości artystycznej. Centrum jest miejscem spotkań młodych adeptów muzyki z mistrzami sztuki wykonawczej i kompozytorami, a także wybitnymi postaciami szeroko pojętej humanistyki”.

 Maestro Krzysztof Penderecki – podziwiany na całym świecie, doceniony przez Hollywood

Kompozytor był laureatem dziesiątek prestiżowych nagród. Czterokrotnie wyróżniono go Grammy (ostatni raz w 2017 roku za album „Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1” w kategorii „Najlepsze wykonanie: muzyka chóralna”). Już w 1968 roku National Academy of Recording Arts and Sciences przyznała mu specjalną Nagrodę Dyrektorów, otrzymywaną przez „osoby, które w trakcie swojej kariery muzycznej wniosły, poza występami, znaczący wkład do dziedziny rejestrowania sztuki”. Za swoją działalność artystyczną Penderecki został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

Jego utwory znalazły się w takich filmach jak „Egzorcysta” Williama Friedkina, „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Dzikość serca” Davida Lyncha, „Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese. 

 Wybitny dyrygent i kompozytor Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Kondolencje – p. Krystian Barański, tekst  – p. Katarzyna Jarzyna

 

Skip to content