GÓRECKI – GWARDECKI JAK JEDNO

 Schowek06 - PIĄTEK - CAŁOŚĆ

Na zakończenie Tygodnia Muzyki Polskiej jego organizatorzy zaproponowali MOCNY AKCENT POLSKI! – KONCERT W FILHARMONII ŚLASKIEJ – IV KATOWICKIE DNI MUZYKI H.M.GÓRECKIEGO – „FENOMEN, ŻYWIOŁ, TAJEMNICA”. W programie koncertu znalazły się kompozycje: W. Lutosławskiego, G. Bacewicz, W. Kilara, H.M. Góreckiego.

ALE NAJWAŻNIEJSZĄ DLA NAS POSTACIĄ BYŁ PAN JAKUB GWARDECKI – nasz nauczyciel, pianista. Wraz ze ŚLĄSKĄ ORKIESTRĄ KAMERALNĄ w tym dniu wykonywał “Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40” H.M. Góreckiego pod dyrekcją Roberta Kabary.

Cieszyliśmy się niezmiernie i byliśmy dumni, że TO NASZ CZŁOWIEK JEST NA SCENIE W ROLI SOLISTY!

Koncert należał do wyjątkowo udanych, gra p. Jakuba Gwardeckiego zachwyciła całą publiczność, więc bisował wykonując jedno z Czterech preludiów op. 1 H. M. Góreckiego.

Po koncercie były uściski, kosz „Kubusiowych” słodkości, wspólne pamiątkowe zdjęcia NASZEGO WIRTUOZA z młodzieżą PSM II stopnia.

 

Podczas tego piątkowego koncertu inauguracyjnego rozbrzmiewała polska muzyka XX i XXI wieku. Usłyszeliśmy ponadto kompozycję H.M. Góreckiego “Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową”, dzieła Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara, a także „Małe misterium na sopran i orkiestrę smyczkową +Jasności promieniste+” syna H.M.- Mikołaja Góreckiego, który poszedł w muzyczne ślady ojca. Partie solowe w tym utworze wykonała sopranistka Agata Zubel.

 

Doroczny cykl koncertów poświęcony związanemu z Katowicami artyście organizowany jest na przełomie listopada i grudnia, kiedy przypadają rocznice jego urodzin i śmierci – 12 listopada 2016 r. minęła szósta rocznica śmierci H. M. Góreckiego, a 6 grudnia kompozytor skończyłby 83 lata.

 

Dla nas ważna jest jednak jego MUZYKA, ŻYWA MUZYKA! A jest żywa, bo są ludzie, którzy na nowo otwierają zamknięte księgi partyturowe i wnoszą nowego „ducha” do czarno-białych papierowych stron. Odczytują kompozytorskie kody, próbując połączyć się z ideą twórcy; wkładają pasję, swą moc i „serce”; stają na scenie i dzielą się tym wszystkim z publicznością. A my mamy wtedy Święto – ŚWIĘTO MUZYKI NA ŻYWO! Dziękujemy!

k.j.

DSC00888_tn DSC00876_tn DSC00875_tn DSC00869_tn DSC00867_tn DSC00865_tn DSC00862_tn DSC00855_tn DSC00853_tn DSC00851_tn DSC00849_tn DSC00848_tn

Skip to content