W poniedziałek, 10 lutego 2020r. o godz. 17.00 mieliśmy przyjemność wysłuchać w Miejskim Ośrodku Kultury Koncertu semestralnego, w ramach którego wystąpili wyróżniający się uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach.

Jako że do udziału w Koncercie zgłoszono dużą liczbę uczniów, jego organizatorka, którą była tym razem p. Alicja Naworska, wyselekcjonowała starannie samą ,,śmietankę”, czyli tych uczniów naszej szkoły, którzy ostatnimi czasy zostali laureatami ogólnopolskich, a także międzynarodowych konkursów oraz festiwali.

Tak więc na scenie pojawiło się kolejno pięciu przedstawicieli PSM I st., a potem nastąpiły cztery występy reprezentantów PSM II st.

Koncert rozpoczął Stanisław Ryba, wiolonczelista z kl. p. Alicji Naworskiej, który na przełomie stycznia i lutego br. wziął udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Pradze, gdzie w swojej grupie zdobył I miejsce.W jego wykonaniu usłyszeliśmy utwór K.Blackwell – ,,Spy Movie”.

Następnym wykonawcą był Mikołaj Pradela z klasy fortepianu p. Aleksandry Matuszczyk, laureat Nagrody publiczności na VIII Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Opavie, w listopadzie 2019r. W jego interpretacji wysłuchaliśmy Mazurka C-dur F.Chopina.

Tomasz Rumierz z klasy fagotu p. Renaty Taut, to zdobywca Srebrnego Fagotu na IV Festiwalu Fagotowym w Wadowicach w styczniu 2020r., który wykonał utwór pt. ,,Kukła” D.Szostakowicza.

Następnie na scenie pojawiła się młodziutka skrzypaczka z kl. p. Iwony Misiurek-Bojko – Judyta Wita – w której wykonaniu usłyszeliśmy ,,Mazurek” A.Wrońskiego.

Prezentację uczniów PSM I st. zamknął występ kolejnego wiolonczelisty z kl. p. Alicji Naworskiej, Dawida Króla – laureata II miejsca w swojej grupie wiekowej na wspomnianym już Konkursie Wiolonczelowym w Pradze (I-II.2020.). Zaprezentował on ,,Impromptu” A. Artuniana.

Jako pierwszy przedstawiciel PSM II st. pojawił się na scenie zespół instrumentalny – Kwartet fletowy przygotowany przez p. Barbarę Śrubarz, w składzie: Agata Szolc, Roksana Szrubarz, Martyna Gudalewska oraz Rafał Jaworski. Wykonanym przez kwartet utworem był późnobarokowy Koncert na 4 flety autorstwa J. B. de Boismortier.

Kolejnym wykonawcą był laureat Wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Instrumentalnej w Chwałowicach w 2019r., Piotr Łomozik z klasy skrzypiec p. Marcina Hałata, a w jego interpretacji usłyszeliśmy ,,Introdukcję i Tarantellę” P. Sarasate.

Bartłomiej Świtacz z klasy fortepianu p. Jadwigi Barańskiej zaprezentował I część Koncertu C-dur W. A. Mozarta.

Zwieńczeniem Koncertu semestralnego był występ niewątpliwie najbardziej utytułowanego i najczęściej w ostatnich latach nagradzanego i wyróżnianego ucznia naszej szkoły – Jana Łomozika z klasy wiolonczeli p. Alicji Naworskiej. Ostatnie osiągnięcia tego młodego artysty, tegorocznego maturzysty, to: II Nagroda na Konkursie CEA w Warszawie w marcu 2019r., udział w finale Popper Cello Competition w Varpalota (Węgry) w listopadzie 2019r., i wreszcie cały wachlarz nagród i wyróżnień wraz z najważniejszym z nich GRAND PRIX na XIV Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Pradze (I-II.2020r.). W jego przepełnionym emocjami wykonaniu mieliśmy przyjemność wysłuchać ,,Adagio i Allegro” R.Schumanna.

Młodym, niezwykle utalentowanym artystom, którzy wypełnili dźwiękami dusze słuchaczy, towarzyszyły przy fortepianie panie Ewa Adamczyk-Ścibik (J.Wita) oraz Natalia Tomecka (pozostali wykonawcy koncertu), a całe wydarzenie słowem związała p. Maryla Renat.

Wspaniale, że możemy cieszyć się tyloma sukcesami naszych uczniów, którzy tak godnie reprezentują Zespół Państwowych Szkół Muzycznych z Żor na scenach nie tylko krajowych, ale i międzynarodowych.

Gratulacje dla wszystkich laureatów, a także ich pedagogów.

Oby tak dalej! 🙂

 

Tekst – p. Agnieszka Bator-Skowrońska, zdj. p. Jakub Witek.

Skip to content