Za nami znowu niezapomniane wydarzenie jakim był koncert z udziałem fantastycznych muzyków na niezwykle wysokim poziomie. Chwilami trudno było uwierzyć, że to uczniowie są głównymi bohaterami. Ale zacznijmy od początku…

      14 marca 2019 r. młodzież PSM II st. wraz z opiekunami odwiedziła mury Akademii Muzycznej w Katowicach. Tam, o godz.17.00, w auli im.Bolesława Szabelskiego z cyklu Akademia zaprasza MŁODYCH, odbył się KONCERT NAJLEPSZYCH UCZNIÓW Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. L.Różyckiego w Gliwicach. Jako pierwsza zaprezentowała się nasza szkoła i trzeba powiedzieć, że mieliśmy powody do dumy. Pozwolę sobie skupić się na wykonawcach właśnie tej żorskiej muzycznej szkoły.

      Całość otworzyła niezastąpiona pani Maryla Renat – prowadząca część „żorską”, która wprowadzała słuchaczy w  świat kolejnych muzycznych opowieści. Pierwszym wykonawcą był  Paweł Gwóźdź – uczeń dyplomowej klasy p. Jadwigi Barańskiej, w którego wykonaniu zabrzmiał wspaniale i niezwykle patriotycznie Polonez As-dur op. 53 F. Chopina. Z kolei Agata Szolc uczennica kl.V p. Barbary Śrubarz, zaprezentowała swoje naprawdę wysokie umiejętności fletowe w utworze solowym współczesnego kompozytora  Arthura Honnegera – Dance de la chevre, czyli Taniec kozy. Pod palcami Jana Łomozika  ucznia klasy IV p. Alicji Naworskiej, mogliśmy podziwiać gęstość dźwięku wiolonczeli i emocjonującą frazę w IV cz. Koncertu wiolonczelowego e-moll op.85 E. Elgara. Wiolonczeliście akompaniował p .Oskar Bąkiewicz. Roksana Szrubarz  uczennica kl.IV p. Barbary Śrubarz, pokazała bardziej kantylenowe oblicze fletu i w piękny sposób wykonała Concertino D-dur op.107 C. Chaminade, a towarzyszyła jej przy fortepianie p. Małgorzata Stręk. Ostatnim punktem programu był występ tria fortepianowego w składzie: Artur Jaworski, Paweł Gwóźdź i Jan Łomozik,  prowadzonego przez p. Jadwigę Barańską, a w jego wykonaniu usłyszeliśmy  Fantazję c-moll F.Bridge’a, i ta do reszty zawładnęła publicznością.

     Cóż powiedzieć? Dawno nie słyszałam w jednym miejscu tak intensywnej dawki muzyki i to w wykonaniu uczniów, nie zawodowców. Siedząc w fotelu sali akademii czułam się jak na koncercie artystów, gdzie za bilety trzeba słono  płacić. Nasi uczniowie dostarczyli niezapomnianych wrażeń i jestem pewna, że przed nimi piękna droga muzyczna. Dziękujemy!!!

      Po tym wspaniałych przeżyciach, wraz z artystami zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i pełni  pozytywnych emocji udaliśmy się w drogę powrotną.

 

                                                                              Tekst  – p. Małgorzata Świtacz, zdj. p. Katarzyna Jarzyna, Jolanta Wieliczka

 

 

Skip to content