Tradycją naszej szkoły jest wydarzenie koncertowo/popisowe, mające miejsce tuż przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego. Koncert Muzyki Rozrywkowej, bo o nim będzie relacja, w tym roku miał miejsce na dwa dni przed uroczystością w MOK- u – rozdaniem świadectw i finałowym koncertem szkolnym, w poniedziałek tj. 17.06.2019r.

Organizatorem była jak zawsze p. Jadwiga Barańska – kierownik sekcji fortepianu i akordeonu.

W tym roku koncert składał się z dwóch części.

W pierwszej zaprezentowali się uczniowie zarówno I, jak II stopnia. A byli to uczniowie PSM I st.: Zofia Kapustka (wokal) – L. Cohen – Alleluja (akompaniament fortepianowy p. Jakub Gwardecki) , Rafał Szymura (wokal i fortepian) we własnej piosence na Dzień Matki, Mikołaj Pradela (fortepian) zaprezentował Rondo G-dur oraz nieco starsi koleżanki i koledzy: Karina Kwoka w fortepianowym In my blood, duet: Bartłomiej Świtacz (wokal) oraz Paweł Gwóźdź (fortepian) w piosence Kuby Badacha Wracam do siebie oraz Hanna Wierzycka, która wykonała 2 własne miniatury fortepianowe: Marzenie i  Kolorowy cień.

 Z pewnością taki koncert daje uczniom możliwość pokazania swoich umiejętności wokalnych, instrumentalnych, ale jak się okazuje i kompozytorskich w innym nieco repertuarze, niż wymagany na przesłuchania i egzaminy. Uczymy dzieci muzyki w szerokim znaczeniu i to pokazał kolejny raz ów koncert.

W drugiej części spotkania zaproszony gość – prof. Jacek Glenc, prorektor Akademii Muzycznej w Katowicach  zaprosił pianistów – pedagogów do wykonania własnych kompozycji – wydanych niedawno „10 Preludiów o miłości najczystszej” na fortepian. Sam zasiadł do fortepianu i wykonał kilka preludiów, co dla słuchaczy było niezwykle cenne. Poznawanie dzieła w interpretacji samego kompozytora nie jest częstym zjawiskiem, a na pewno jest najbliższe prawdy. Pozostałe preludia wykonali nasi pedagodzy: p. Jadwiga Barańska, p. Natalia Tomecka, p. Oskar Bąkiewicz i p. Jakub Gwardecki. I taki „kolorowy” pianistycznie wachlarz interpretacji mogli podziwiać i przeżyć wszyscy zgromadzeni słuchacze, a było ich sporo, bo i wydarzenie niecodzienne!

Gratulacje, rozmowy o wrażeniach płynących ze sceny i z publiczności, a także wzajemne podziękowania zakończyły ostatnie spotkanie muzyczne przed zakończeniem roku szkolnego 2018/2019!

Koncert słowem związała p. Jadwiga Barańska, prof. Jacek Glenc zaś w kilku zdaniach wprowadził słuchaczy do swych kompozycji, dziękując pianistom za przygotowanie własnych interpretacji.

 

Tekst i zdjęcia – p. Katarzyna Jarzyna

 

Skip to content