GOŚCIMY PO RAZ DRUGI MUZYKA Z NOSPR

  Chętnie przyszliśmy na kolejny koncert z udziałem muzyka tej wspaniałej orkiestry.  Wystąpił  Rafał  Zambrzycki-Payne –  koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jest nim od stycznia 2014 r. i ma bogate koncertowe doświadczenie. Wszystkich zainteresowanych jego biografią kierujemy na stronę NOSPR-u, gdzie zamieszone są najważniejsze informacje.

http://www.nospr.org.pl/pl/sklad-orkiestry/profil/447/rafa-zambrzycki-payne

  W środę, 17 maja w naszej sali kameralnej nasz gość wraz z p. Jadwigą Barańską, znakomitą pianistką i pedagogiem fortepianu wykonali dla nas muzykę, której trudno znaleźć na płytach. To cecha charakterystyczna dla repertuaru orkiestry NOSPR-u. Odkrywają dla nas dzieła zamknięte czasem przez wiele lat w szufladzie, pozostawione na papierze partyturowym dla analityków i teoretyków. Zabrzmiała muzyka z przełomu XIX I XX wieku – Koncert skrzypcowy „Wędrówka duszyczki” L. Janaćka oraz dzieło C. Debussy`ego – Sonata na skrzypce i fortepian. W Koncercie partię orkiestry zagrała wyśmienicie p. Jadwiga Barańska, ukazując na fortepianie całą paletę barw instrumentów orkiestrowych. Malowniczo było również w utworze C. Debussy`ego, który znany jest z kolorystyki dźwiękowej inspirowanej impresjonizmem w malarstwie. Ten wyjątkowy duet muzyków dał słuchaczom nie tylko przyjemność dźwiękową, ale także podziałał na ich wyobraźnię, ukazując kolejne odsłony brzmieniowe wielu instrumentów, chociaż na scenie widzieliśmy tylko skrzypce i fortepian.

 Ale to jest cecha wielkich mistrzów – wirtuozów instrumentalnych. Potrafią nie tylko dobrze grać na swoim instrumencie, prezentując wszystkie jego walory, ale także są w stanie przenieść odbiorcę w inny świat muzyczny, w inny styl, oddalić się w przeszłość lub oddać czas tu i teraz. Trzeba także dodać, że muzycy sami opowiadali o muzyce, którą interpretowali. Było to niezwykle cenne – takich wykonawczych uwag niestety w żadnym przewodniku koncertowym nie znajdziemy.

Warto było wybrać się do naszej kameralnej sali!!!

Dla tych, którzy poczuli niedosyt wrażeń muzycznych była możliwość powtórzenia wydarzenia. W niedzielę tj. 11.06.2017 w „Poranku z NOSPR-em” w sali koncertowej w Katowicach odbył się koncert, na którym nasz gość wykonał ów Koncert skrzypcowy L. Janaćka wraz z orkiestrą pod dyrekcją  Stefana Asbury`ego.

                                                                         k.j., zdj. M. Gajda

DSC_0787 DSC_0786 DSC_0785 DSC_0784 DSC_0783 DSC_0781

Skip to content