Wydarzenie w ramach obchodów 100 rocznicy niepodległości Polski

w ZPSM w Żorach

 

Bardzo ważnym punktem obchodów naszego narodowego święta był Koncert chopinowski, który odbył się 18 listopada 2018r., w niedzielę, na Scenie na Starówce w Żorach. Wzięli w nim udział soliści: Oskar Bąkiewicz – pedagog ZPSM, uczniowie PSM II st. – Weronika Cwalina i Paweł Gwóźdź oraz Żorska Orkiestra Kameralna Camerata Sariensis pod dyrekcją Joanny Natalii Ślusarczyk. Całość słowem opatrzyła Maryla Renat, która wprowadziła słuchaczy w świat muzyki Fryderyka Chopina, największego sławą polskiego kompozytora doby romantyzmu.

W programie wydarzenia znalazły się dwa koncerty fortepianowe naszego wybitnego romantyka.

Jako pierwszy – skomponowany wcześniej – zabrzmiał II Koncert fortepianowy f-moll op.21. Został on wykonany przez dwoje uczniów naszej szkoły: cz. I – Maestoso zaprezentowała nam Weronika Cwalina, a cz. II – Larghetto oraz cz. III – Allegro vivace – Paweł Gwóźdź.

Obydwoje wykonawcy są obecnie uczniami klasy dyplomowej PSM II st. Doskonale odnaleźli się w świecie niełatwej przecież wykonawczo muzyki Chopina, niosącej ogromny ładunek emocjonalny, który nam swoją grą przekazali.

I Koncert fortepianowy e-moll op.11 (wbrew opusowi skomponowany jako drugi) usłyszeliśmy w brawurowym wykonaniu Oskara Bąkiewicza, pedagoga naszej szkoły, a zarazem pianisty koncertującego, zarówno solo, jak i w składach kameralnych. Tym razem poprowadził nas poprzez dzieło Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Żorskiej Orkiestry Kameralnej.

Orkiestra zaś akompaniowała pianistom w zespole bez instrumentów dętych, co oznacza, że ich partie zostały rozpisane na poszczególne grupy kwintetu smyczkowego.

Za pulpitem dyrygenckim stanęła tego wieczoru Joanna Natalia Ślusarczyk mająca w swym dorobku ogromną ilość koncertów w licznych krajach Europy oraz USA, a także w Izraelu.

Spokojnie i z wielkim wyczuciem dyrygentka poprowadziła Cameratę Sariensis, która – tym razem jako orkiestra smyczkowa – wraz z solistami, oddała hołd Ojczyźnie w 100-lecie jej niepodległości.

Koncert wzniosły i wzruszający…

Taki jak okazja, z której się odbył…

,,A muzyka?

Nie wyobrażam sobie bez niej Polski, Fryderyku…” (R.Brandstaetter)

Tekst – p. Agnieszka Bator-Skowrońska, zdj. p. Katarzyna Jarzyna

 

Skip to content