KONCERT NA 10-LECIE ŻOK – u!

WIELU Z NAS PAMIĘTA INAUGURACYJNY KONCERT ROZPOCZYNAJĄCY DZIAŁALNOŚĆ

ŻORSKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ W ŻORACH!

 

Był to wrzesień 2007 roku! W sali MOK-u zabrzmiały pierwsze dźwięki zagrane przez ten zespół! Zakładany z myślą o prezentacjach muzyki klasycznej, z zamiarem pokazania zdolnych uczniów szkoły muzycznej, wybitnych wirtuozów i dyrygentów,  w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców Żor. Takiego zespołu  nie było bowiem w tym mieście, a do najbliższej sali koncertowej  – KATOWIC, było daleko.

I spełniły się marzenia i życzenia założycieli: p. ZOFII MAŃKI-BŁASZCZYK i prezydenta miasta Żor – p. WALDEMARA SOCHY! A przy okazji wielu z nas, słuchaczy i wykonawców, którzy po dziś dzień możemy  cieszyć się koncertami i występami tej orkiestry.

 

W niedzielę, 19 lutego 2017 r. o godz. 17.30 w sali kinowej Sceny Na Starówce odbyło się niezwykle uroczyste wydarzenie upamiętniające 10–lecie  działalności orkiestry. Po słowach podziękowań p. Daniela Wawrzyczka  – Wiceprezydenta Żor oraz p. Zofii Mańki-Błaszczyk – dyrektora ZPSM rozpoczął się wyjątkowy koncert. Zabrzmiały niezwykle szlachetne dzieła kompozytorów romantycznych i przełomu XIX i XX wieku. Solistami koncertu byli uczniowie PSM II stopnia w Żorach: Emilia Reske, Jolanta Wieliczka i Paweł Gwóźdź, gościnnie wystąpiła skrzypaczka Emilia Turkanik. Całość poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Tym razem  orkiestra zabrzmiała w powiększonym składzie, właściwym muzyce romantycznej. Słuchacze usłyszeli dzieła takich kompozytorów jak: Edwarda Griega, Piotra Czajkowskiego, Gioacchino Rossiniego, Georga Gershwina oraz Cecile Chaminade.

A WRAŻENIA – REWELACYJNE! Było brzmienie jakiego dawno ŻORY NIE SŁYSZAŁY!

Błyskotliwe, Wirtuozowskie, Żywe, z Nutką Fantazji i Finezji – po prostu ZACHWYCAJĄCO PIĘKNE!  I nie trzeba mówić, że takie wydarzenie wymaga wielkiego  wysiłku  od organizatorów.

PO 10 LATACH SŁYCHAĆ BYŁO WZDŁUŻ I WSZERZ, ŻE ŻORSKA ORKIESTRA KAMERALNA „CAMERATA SARIENSIS” JEST POTRZEBNA! CHCEMY TAKIEJ MUZYKI! – SALA PEŁNA ZACHWYTU BRAW NIE SZCZĘDZIŁA!

A po koncercie,  w kuluarach, przy jubileuszowym poczęstunku dzieliła się uwagami, przeżyciami, komentarzami…

NASI MŁODZI SOLIŚCI GÓRĄ, ŻOK NA SZCZYTACH!!!

BŁĘKITACH jak w RAPSODII MUZYCZNEJ!:)

GRATULACJE DLA WSZYSTKICH WSPÓŁTWÓRCÓW  JUBILEUSZOWEGO KONCERTU!


PROGRAM XXVIII KONCERTU

  1. G. Rossini – Uwertura do opery Cyrulik sewilski
  2. C. Chaminade – Concertino na flet op.107 – Emilia Reske – fletucz. VI kl. PSM II st. z klasy p. Barbary Śrubarz
  3. P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 cz. I Allegro – Emilia Turkanik – skrzypce
  4. E. Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op.16 cz. I Allegro molto moderato – Jolanta Wieliczka – fortepian – ucz. VI kl. PSM II st. z klasy p. Jadwigi Barańskiej
  5. 5. G. Gershwin – Błękitna rapsodia na fortepian i orkiestrę –Paweł Gwóźdź – fortepian – IV kl. PSM II st. z klasy p. Jadwigi Barańskiej

Prowadzenie koncertu –   Maryla Renat

20170227_161634 20170227_161739

Przypomnijmy – W tym roku Żorska Orkiestra Kameralna Camerata Sariensis  obchodzi jubileusz 10-lecia swojego istnienia. Powstała we wrześniu 2007 roku.

Pomysłodawcą Żorskiej Orkiestry Kameralnej jest dyrektor żorskich szkół muzycznych –Pani Zofia Mańka–Błaszczyk, a działalność koncertowa  orkiestry jest możliwa dzięki  finansowemu wsparciu Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochy wraz z Radą Miasta. Orkiestra w czasie  swojego istnienia występowała w różnych salach koncertowych i kościołach, a także brała udział w koncertach okolicznościowych, jubileuszowych i charytatywnych na terenie Żor i sąsiednich miast.

Zespół występował pod różnymi batutami, dyrygowali nim już m.in.: Mirosław Jacek Błaszczyk, Wincenty Hawel oraz założycielka orkiestry – Zofia Mańka-Błaszczyk. Z orkiestrą wystąpili światowej sławy soliści tacy jak: amerykański pianista –  Eugene Indjič,  polski flecista – Łukasz Długosz.

kasia_22 kasia_21 kasia_20 kasia_18 kasia_17 kasia_16 kasia_15 kasia_14 kasia_13 kasia_12 kasia_11 kasia_10 kasia_09 kasia_08 kasia_07 kasia_06 kasia_05 kasia_04 kasia_03 kasia_02 kasia_01

Skip to content