konkurs-grafika-1X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach za nami. Nasza przygoda z Konkursem była bardzo ciekawa.

   We wtorek, tj.21.11.2017 roku do katowickiej Filharmonii Śląskiej na pierwszy etap przesłuchań zawitali uczniowie starszych klas PSM I st. wraz z opiekunkami: p. Bogusławą Kalamarz, P. Marylą Renat oraz p. Joanną Szymalą.

Oto ich relacja z pobytu w miejscu, które stało się na kilka dni (17 – 26.11.2017) centrum światowej  batuty!

 Obserwowaliśmy występy 3 uczestników konkursu – 2 dyrygentów: Georgiosa Balatsinosa (Grecja/Szwajcaria) i Modestasa Barakauskasa (Litwa) oraz dyrygentkę – Bar Avni z Izraela. Każdy z uczestników charakteryzował się odmienny podejściem do interpretacji utworów i pracy z orkiestrą. Jak się później okazało – Bar Avni i Modestas Barakauskas zostali laureatami II i III nagrody!

TO SIĘ NAZYWA MIEĆ SZCZĘŚCIE:)

Przy okazji obserwacji zmagań uczestników konkursu mieliśmy okazję posłuchać wspaniałych arcydzieł muzyki klasycznej i romantycznej: Uwertury G. Rossiniego do opery “Sroka złodziejka”, Symfonii Linzkiej W. A. Mozarta czy VII Symfonii L. van Beethovena. Dzięki temu, że mogliśmy być na przesłuchaniach konkursowych uczniowie mogli przekonać się na czym polega praca dyrygenta i jak ogromna jest jego rola w przygotowaniu utworu muzycznego.

Oprócz obserwowania przesłuchań uczestników konkursu, których oczywiście nie mogliśmy sfotografować, zwiedziliśmy gmach Filharmonii Śląskiej wzdłuż i wszerz. Było artystycznie, muzycznie i plastycznie, było smacznie i wesoło. Szkoda, że następny konkurs dopiero za pięć lat!

Tekst – p. B. Kalamarz, p. J. Szymala, zdj. p. M. Renat

 

Więcej o konkursie czytajmy na stronie:

https://fitelbergcompetition.com/pl/

I ważna ciekawostka!

Od dnia rozpoczęcia X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, w Holu lustrzanym i podcieniach Sali koncertowej im. K. Stryji Filharmonii Śląskiej obejrzeć było można dwie wystawy, towarzyszące Konkursowi.

Zwracamy uwagę szczególnie na:

 Wystawę obrazów – Muzyczne impresje Ryszarda Kalamarza, którą można obejrzeć jeszcze do 5 stycznia 2018roku!

 Artysta dwukrotnie zdobywał nagrody specjalne na Bielskich Jesieniach (1987, 1989), dwukrotnie (1986, 1987) zdobywał też nagrody na konkursach  Tematy muzyczne w malarstwie tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Wyróżnienie zdobył na konkursie malarskim Kosmos – Materia w Elblągu (1988) i dwie nagrody na Arsenale –  Konkursie im. J. Spychalskiego w Poznaniu.

Tu więcej na  temat artysty i samej wystawy:

https://fitelbergcompetition.com/pl/news/95

 NO i przypomnijmy – na obrazach uwieczniona jest nasza absolwentka PSM II st., flecistka  – Alina Skrzypnik! Kto ją jeszcze pamięta?:)

k.j.

DSC_0028 DSC_0026 DSC_0023 DSC_0018 DSC_0017 DSC_0016 DSC_0012 DSC_0011 DSC_0009 DSC_0007 DSC_0006 DSC_0004 DSC_0002 DSC_0001

Skip to content