Właśnie z tej to – karnawałowej – okazji 14 stycznia 2019r. (poniedziałek) w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach odbył się koncert, w którym wzięli udział uczniowie, a także zaproszeni goście – absolwenci naszej szkoły.

Na ten iście karnawałowy w nastroju projekt złożyło się pięć zasadniczych segmentów – występowały kolejno różne zespoły, również ich repertuar okazał się bardzo zróżnicowany; jednym słowem – każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie 🙂

Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra smyczkowa PSM I st. przygotowana przez p. Ewę Adamczyk-Ścibik oraz p. Jakuba Witka. W jej wykonaniu usłyszeliśmy Dwa menuety J. Haydna, utwór ,,Królewski marsz lwa” z ,,Karnawału zwierząt” C. Saint-Seansa oraz ,,Marsz ołowianych żołnierzyków” z baletu ,,Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego, przy czym w drugim i trzecim utworze do zespołu dołączyła II klasa rytmiki prowadzona przez p. Maję Bańczyk, dwie flecistki: Natasza Szleng i Alicja Grima oraz dwaj pianiści: Michał Bogaczyk i Szymon Dubiel.

Kolejną atrakcją Koncertu był występ Chóru żeńskiego PSM II st. z towarzyszeniem gitarzysty Wojciecha Smołki, a w ich interpretacji usłyszeliśmy dwa utwory: ,,Can’t Help Falling in Love” oraz znany i lubiany temat z jednego z najbardziej znanych filmów animowanych, ,,The Flinstones”.

 

Trzecią odsłonę stanowiło połączenie Chóru PSM II st. z Orkiestrą smyczkową PSM II st., przygotowaną przez p. Ewę Adamczyk-Ścibik oraz Jakuba Kołodziejczyka, a wykonali oni wspólnie utwór zatytułowany apetycznie ,,Sałatka włoska”.

Następnie na scenie pozostała Orkiestra smyczkowa PSM II st., która zaprezentowała trzy utwory: słynny ,,Marsz Radetzkiego” J. Straussa, tango ,,Por una Cabeza” C.Gardela z filmu ,,Zapach kobiety” oraz ,,Jingle Bells”, który to utwór jeszcze na krótką chwilę przypomniał nam o całkiem niedawnych Świętach…

Do tego momentu za pulpitem dyrygenta królowała p. Ewa Adamczyk-Ścibik.

W ostatniej zaś części Koncertu Karnawałowego wystąpił Big Band przygotowany i poprowadzony przez p. Michała Pradelę, a jako soliści wystąpili: Sandra Kwoka – klarnet, oraz zaproszeni goście – absolwenci naszej szkoły: Eryk Mencner – puzon, Michał Pietrzak – trąbka, Jakub Ruszczyński – saksofon, Krzysztof Ruszczyński – perkusja, Mateusz Marciniec – bas, Artur Spandel – saksofon oraz Tomasz Tymiński – saksofon.

W ich brawurowym wykonaniu usłyszeliśmy utwory: ,,Frankenstein” E. Wintera, ,,Moonlight Serenade” G.Millera, ,,Satin Doll” D. Ellingtona oraz ,,Twist and Shout” B. Bernsa i Ph. Medley’a.

Program koncertu był bardzo zróżnicowany, a wszystkie pozycje zostały świetnie przygotowane i zrealizowane; cieszy również bardzo fakt, że nasi absolwenci wracają wspomóc swoich młodszych kolegów i grać razem z nimi.

Organizator całego wydarzenia p. Jakub Kołodziejczyk, który połączył  całość prezentacji słowem, na zakończenie ogłosił dwa konkursy:

  1. – Konkurs na wiersz o szkole dla uczniów PSM I st. oraz
  2. – Konkurs na utwór własnej kompozycji dla uczniów PSM I i II st.

Zachęcamy więc wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursach, których wyniki wraz z rozdaniem nagród zostaną ogłoszone na zakończenie roku szkolnego (opiekunem obu konkursów jest p. Jakub Witek)

 

 Tekst – p. Agnieszka Bator-Skowrońska, zdj. p. Natalia Tomecka

 

 

 

 

Skip to content